Тъмна бира срещу студ

Тъмна бира срещу студ

В момента, когато започваш да виждаш навсякъде реклами на тъмна, а не на светла бира, трябва да си сигурен, че лятото окончателно си е отишло. Какво означава това? Идват студ, сняг и сериозно количество тъмна бира. Но дори и в хладната пролет (каквато е в момента) няма как да не се замислиш все още за тъмна бира.

Тя категорично е по-предпочитана от потребирелите заради специфичния си вкус, който е в много добри отношения с по-тежки и мазни мезета, характерни за зимната трапеза. Интересно е, че е по-купувана и заради препоръчителната температура на охлаждане - светлата бира има по-ниска температура на охлаждане, а тъмната - по-висока (около 10–12 градуса). Като цяло, тъмната бира трябва да бъде по-малко студена в сравнение със светлата (което съвсем не значи да я пиеш топла!), за да могат истински пълноценно да се усетят нейните качества.

Тъмните бири на родния пазар успяват да докарат усещане за уют при консумация - имат послевкус на карамел, малини и какво ли още не. Като, разбира се, не става дума за лека плодова биричка, а просто за специфична фина добавка към плътния и тежък вкус на тези бири.

Хубаво е да не забравяме обаче, че тъмната бира е с по-висок алкохолен градус (6% и нагоре), така че не е добре да си броиш тъмните бири с бройката, която си знаеш за светлите. Бъди по-внимателен и се наслади на естествения им аромат в студеното време. Защото докато се усетиш, навън вече ще е снежно и по телевизията ще вървят малоумни коледни песнички.

Следвай ни:

Още от Булевард

Виж всички