Николай Костов разкрива стратегията на Левски за успех в дербито

Шокираща загуба за Спартак и нови въпросителни около Ивелин Попов (видео + галерия)

Водачът в руското първенство Спартак (Москва) претърпя разгромно поражение с 0:4 при визитата си на Криля Советов и авансът му пред втория Зенит вече е само 3 точки. Йоан Моло, Сергей Ткачов, Кристиан Паскуато и Сергей Корниленко вкараха головете за сензационната победа на един от аутсайдерите в Премиер лигата. Българският национал Ивелин Попов беше сред резервите на Спартак, но така и не се появи в игра, което отново повдига въпроса за евентуален конфликт между него и старши треньора Масимо Карера.

Четирите допуснати гола във вратата на Спартак за 53 минути рязко контрастират с досегашното стабилно представяне на тима в дефанзивен план. В предишните 15 мача отборът бе инкасирал общо само 8 попадения, при това 4 от тях паднаха при гостуването на Зенит.Криля Советов - Спартак (М) 4:0
В миналия кръг Криля Советов постигнаха едва втората си победа през сезона, разгромявайки Том (Томск) с 3:0, и днес самарци бяха амбицирани да продължат изкачването си в класирането. Старши треньорът Вадим Скрипченко не можеше да разчита на двама от нападателите си - Джери Мбакогу и Джани Бруно, но въпреки това заложи на любимото си 4-4-2, като в предни позиции си партнираха Кристиан Паскуато и ветеранът Сергей Корниленко.

В състава на Спартак единствената изненада бе появата сред титулярите на младока Денис Давидов вместо Ивелин Попов. В отсъствието на контузения Зе Луиш, на върха на атаката започна Лоренсо Мелгарехо, а Куинси Промес и Роман Зобнин действаха по двата фланга. Извън групата остана италианският защитник Салваторе Бокети, за когото се говори, че отказва да поднови договора си и през януари може да бъде продаден на Фенербахче.Криля Советов - Спартак (М) 4:0
Преди мача имаше сериозна дискусия дали той изобщо да се играе заради състоянито на терена, но в крайна сметка тревната покривка бе добре почистена от домакините. Срещата на стадион "Металург", както и всички останали двубои от кръга, започна с минута мълчание в памет на жертвите от самолетната катастрофа в Колумбия, при която загина почти целият отбор на бразилския Чапекоензе.

Спартак показа желание да доминира още от самото начало. Атаките на гостите се развиваха предимно по фланговете и първата интересна ситуация бе един удар на Давидов, но Гиорги Лория се разтегна и спаси. В 16-ата минута Паскуато падна на линията на наказателното поле и съдията Кирил Левников посочи бялата точка. Решението бе доста спорно, защото дори повторенията не показаха със сигурност дали има нарушение на Илия Кутепов и къде точно е извършено то. Това обаче не вълнуваше Йоан Моло, който реализира дузпата и даде аванс на Криля Советов.Криля Советов - Спартак (М) 4:0
Самарци добиха увереност след гола и на два пъти можеха да удвоят преднината си, но Сергей Ткачов и Моло стреляха неточно от изгодни позиции. След 30-ата минута Спартак се настани трайно в противниковата половина, а Давидов пропусна чисто положение след грешка в защитата на домакините. В 42-ата минута добър шанс се откри и пред Роман Зобнин, но халфът прати топката над вратата. Малко по-късно защитникът на Криля Советов Жозе Надсон се контузи и вместо него влезе Тимофей Маргасов.

Заради смяната реферът даде малко по-дълго продължение на първата част и в него домакините стигнаха до втори гол. Поредната скоростна контра на тима от Самара завари неподготвена защитата на Спартак и Сергей Ткачов се възползва от перфектното подаване на Моло - 2:0.

На почивката Карера смени Дмитрий Комбаров с Евгений Макеев в опит да укрепи левия фланг на защитата. Спартаковци стартираха полувремето с мощен натиск, но домaкините се бранеха спокойно и организирано. Всякакви надежди за обрат бяха попарени в 60-ата минута, когато Кристиан Паскуато вкара за 3:0. Артьом Ребров изби удара с глава на италианеца, но при добавката той бе безгрешен и сгря премръзналите фенове на Криля Советов.Криля Советов - Спартак (М) 4:0
Този гол тотално деморализира московчани, а домакините продължиха да налитат и много скоро за четвърти път накараха Ребров да вади топката от мрежата. Ибрахим Цалагов нахлу в наказателното поле и подаде на Корниленко, за когото остана по-лесното. До края Спартак не успя да вкара дори и почетен гол, а Карера така и не извърши трета смяна, оставяйки Ивелин Попов да догледа мача от пейката.

Преди двубоя в Самара Спартак беше в серия от 6 поредни победи. В последния си мач за годината тимът ще приеме Рубин на "Откритие Арена" в Москва на 3 декември. Криля Советов пък ще гостува на Краснодар.