Борусия (Дортмунд) намери цаката на Байерн (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) нанесе първа загуба на шампиона Байерн (Мюнхен) от началото на сезона в Бундеслигата след домакински триумф с 1:0. Пиер-Емерик Обамеянг вкара единственото попадение в 11-ата минута. Така "жълто-черните" се доближиха на три точки зад баварците, които пък от своя страна изостават с толкова от новия едноличен лидер РБ (Лайпциг). До зимната пауза остават пет кръга.

Това е първи успех за Томас Тухел начело на вестфалци срещу гранда от Мюнхен. Неговият тим имаше шанс да отбележи ранен гол и след това се затвори, оставяйки инициативата и владеенето на топката изцяло у противника. Независимо от това не се стигна до кой знае колко чисти положения пред Роман Бюрки. Най-близо Байерн беше до изравняването след удар на Чаби Алонсо извън наказателното поле, който срещна напречната греда.

Франк Рибери, Томас Мюлер и Роберт Левандовски съставиха нападателното трио на шампионите, а Дъглас Коща и Ренато Санчес седнаха на пейката до Карло Анчелоти. В същото време Тухел заложи едновременно на Пиер-Емерик Обамеянг и Адриан Рамос, както и на Марио Гьотце и Андре Шюрле.

Борусия (Дортмунд) - Байерн (Мюнхен) 1:0

Борусия заигра с трима централни защитници, но пък с достатъчно агресия и след бурно начало в 11-ата минута стигна до попадение. Тогава Гьотце подаде на Обамеянг и той само насочи топката в ъгъла на Нойер за 1:0.

Попадението дойде като по поръчка за "жълто-черните", защото след това за тях беше лесно да се защитават и да чакат шанса си на светкавични контраатаки. Така Гьотце пропусна да направи 2:0 в 18-ата минута, а малко след него и Шюрле шутира опасно от въздуха, но точно в ръцете на вратаря на Байерн.

Шампионите реагираха и след това до края на първата част наложи игрово превъзходство с множество подавания, но опасностите ги нямаше. Последният сигнал за първата част дойде само с два удара на Байерн в очертанията на вратата, като и двата бяха на Матс Хумелс.

Второто полувреме започна с опасно засичане на Обамеянг, което обаче впоследствие се оказа единствената възможност за домакините за дълъг период от тази част.

Байерн стана още по-настоятелен и температурата в половината на Дортмунд се увеличаваше. Впечатляваща намеса на Бюрки предотврати достигане на топката до Левандовски, който най-вероятно щеше да реализира. След това Франк Рибери все пак изпрати топката в мрежата, но голът правилно не беше зачетен заради засада.

В 58-ата минута Анчелоти още повече засили натиска с вкарването на Мюлер в центъра на атаката, а Дъглас Коща зае мястото му на крилото. И изравнителното попадение беше на косъм в 61-ата минута, макар изненадващо ударът да дойде от Чаби Алонсо, който изстреля кълбото в горната греда.

Борусия не можеше да се справи с превъзходството на гостите и Тухел се принуди да извади офанзивния Шюрле за сметка на дефанзивния като стил на игра Ерик Дурм.

И тук дойде един подарък от страна на Алонсо, който в 71-ата минута сгреши с подаването и Обамеянг се понесе сам срещу Нойер, но само за да шутира в ръцете му, пропускай златна възможност за втори гол.

Анчелоти видя спада в играта на испанеца и веднага го извади, давайки шанс на напористия европейски шампион Ренато Санчес. Тухел веднага намери решение и на този ход, пускайки Гонсало Кастро, който свърши далеч повече работа в оставащите минути. А те бяха малко и "Сигнал Идуна Парк" дочака триумфа.

След седмица Байерн рискува да загуби нови точки, тъй като приема друг от германските представители в Шампионската лига - Байер (Леверкузен), който закъса с точките и се нуждае от положителни резултати.