Джокович улесни задачата на Мъри след провал в Париж (видео)

Мечтата на Анди Мъри да оглави световната ранглиста е все по-реалистична. През последните 122 седмици на върха в класацията на ATP e Новак Джокович, но това съвсем скоро може да се промени. За целта шотландецът трябва да достигне до финала на "Мастърс"-а в Париж, а целият този сценарий бе максимално улеснен от днешното поражение на Ноле. Световният номер 1 и шампион във френската столица през последните три години отстъпи с 4:6, 6:7(2) срещу 9-ия в схемата Марин Чилич (Хърватия) в двубой от 1/4-финалите. 29-годишният сърбин трябваше да достигне до финала на "Мастърс"-а в Париж, за да се задържи на върха в ранглистата, но така и не успя да го стори.

Чилич пък регистрира днес първата си победа срещу сърбина от цели 15 мача, а на 1/2-финалите в надпреварата ще мери сили с непоставения в схемата Джон Иснър. По-рано днес в изцяло американски дуел той надделя срещу Джак Сок със 7:6(6), 4:6, 6:4. Другите 1/4-финали по-късно тази вечер ще противопоставят Томаш Бердих и Анди Мъри, както и Жо-Вилфред Цонга и Милош Раонич.

Както и вчера срещу Григор Димитров, днес лидерът в схемата на турнира Джокович видимо имаше затруднения на корта. Движението му не бе на традиционното ниво, като правеше и повече от обичайните непредизвикани грешки. Сблъсъкът започна лошо за сърбина, който се пропука още на старта за 0:2. Той обаче бързо върна брейка още в третия гейм, а след това с подаване на нула изравни за 2:2. При 3:3 Чилич бе този, който имаше заруднения и трябваше да отразява брейкпойнт, но се справи. Ноле взе на нула гейма си за 4:4, а след това и хърватинът стори същото при началния си удар за 5:4. 28-годишният Чилич нанесе решаващия си удар в сета с пробив в десетия гейм. Джокович неутрализира първата опасност, но при втората нямаше какво да стори и загуби подаването си и сета след 46 минути игра.

Втората част бе оспорвана и наистина интригуваща. Във втория гейм Джокович спаси две точки за пробив, а след това в петия Чилич трябваше да се измъква при собственото си подаване от 15:40. До 4:4 и двамата тенисисти взимаха подаванията си, но в деветия гейм 10-ият в света хърватин сякаш рухна за момент. Чилич, който е шампион от US Open през 2014 година, допусна пробив на нула и изостана с 4:5. Вместо да се възползва от спада в представянето на съперника, Джокович също се разколеба. Сервирайки за втория сет в десетия гейм, той направи две поредни двойни грешки и брейкът бе върнат - 5:5. Чилич спечели началния си удар за 6:5, а в следващия гейм пропусна два мачбола, след като притиснатият до стената сърбин използва максимално добре сервиса си. Така изходът на втория сет се реши в тайбрек.

Носителят на 12 титли от Големия шлем реализира минипробив за 1:0, но след това загуби двете си подавания и изостана с 1:2 точки. Нещо повече - Чилич увеличи разликата до 4:1 и изглеждаше, че контролира събитията. Джокович намали на 2:4, но в следващите три разигравания Чилич бе непреклонен и стигна до победата в тайбрека със 7:2 точки. Сблъсъкът продължи час и 44 минути.

Ако Мъри преодолее съпротивата на Бердих, а след това се справи и с победителя от двубоя между Цонга и Раонич, то той ще направи своя дебют на върха в световната ранглиста и ще стане вторият най-възрастен номер 1 в света след 30-годишния Джон Нюкъмб през 1974-а.