Разгромна победа и рекорд за Байерн в евродебюта на Анчелоти (видео)

Петкратният европейски клубен шампион Байерн (Мюнхен) разгроми с 5:0 сензацията Ростов в първия си мач от група "D" на Шампионската лига. По този начин баварците поставиха нов рекорд в турнира с 13-ата си поредна победа у дома. До момента мюнхенският гранд и Манчестър Юнайтед имаха по 12 последователни успеха на собствен терен.

Два гола за Байерн отбеляза младокът Йошуа Кимих, а по веднъж се разписаха Роберт Левандовски, Томас Мюлер и Хуан Бернат. Ростов нямаше никакви шансове за нещо повече на "Алианц Арена". Руснаците вече доказаха, че не са за подценяване, като елиминираха в квалификациите Андерлехт и Аякс, но срещу Байерн разликата в класите бе огромна.

За европейския си дебют начело на Байерн Анчелоти избра доста любопитен състав. Той остави на пейката капитана Филип Лаам, Чаби Алонсо и Франк Рибери. Младокът Ренато Санчес, който през уикенда игра от първата минута срещу Шалке 04 в Бундеслигата, също не попадна срещу титулярите. Атаката се водеше от Левандовски, Мюлер и Дъглас Коща, а в средата на терена действаха Тиаго Алкантара, Артуро Видал и Йошуа Кимих. Матс Хумелс си партнираше в центъра на защитата с Хавиер Мартинес, а крайни бранители пред Мануел Нойер бяха Рафиня и Дейвид Алаба. Възстановените от контузии Ариен Робен, Кингсли Коман и Жером Боатенг не попаднаха в групата за двубоя.

За Ростов резерва бе доскорошният футболист на Лудогорец Андрей Препелица, който през уикенда дебютира за новия си тим с победен гол в руското първенство. Изпълняващият длъжността старши треньор Иван Данилянц заложи на двама нападатели в лицето на Сердар Азмун и Дмитрий Полоз. В халфовата линия започнаха Кристиан Нобоа, Александър Ерохин и Александър Гацкан, а триото централни защитници оформиха Сесар Навас, Владимир Гранат и Миха Мевля. Последните двама се присъединиха към отбора наскоро, за да заменят напусналите Бащош и Иван Новоселцев.

Байерн владееше топката в началните минути, но не успяваше да намери пролуки в защитата на защитата на гостите. Чак в 22-ата минута Йошуа Кимих отправи опасен удар към вратата на Сослан Джанаев, но топката премина над напречната греда. Малко по-късно реферът Антъни Тейлър отсъди дузпа за баварците. Антъни Тейлър прецени, че Александър Гацкан е задържал Левандовски в наказатлното поле и посочи бялата точка. Самият поляк застана зад топката и с премерен шут откри резултата.

В 39-ата минута Джанаев се справи с удар отблизо на Хумелс, но в самия край на полувремето Байерн удвои преднината си. В основата на попадението беше Алаба, който напредна отляво и центрира перфектно към Мюлер. Германският национал стигна пръв до топката и я прати във вратата за 2:0.

На почивката Полоз беше заменен от Муса Думбия и Ростов остана само с един нападател. Малко след началото на втората част Анчелоти извади Хумелс и пусна на неговото място Хуан Бернат. Причината бе удар, който бившият бранител на Борусия (Дортмунд) получи при едно единоборство още преди почивката. В 53-ата минута перфектна контра на Байерн завърши с трети гол. Отбеляза го Йошуа Кимих след подаване на Дъглас Коща.

В този период от мача баварците правеха каквото си поискат на терена. Дъглас Коща и Левандовски направиха сериозни пропуски, но в 60-ата минута Кимих засече с глава центриране на Бернат и направи резилтата 4:0 с втория си гол. Далечен удар на Видал можеше да направи ситуацията още по-тежка за гостите, но Джанаев внимаваше. Постепенно Байерн намали оборотите, а Анчелоти пусна в игра Ренато Санчес и Рибери. Германският гранд спокойно разиграваше, а Ростов се надяваше да не получи още голове.

В 84-ата минута гостите все пак можеха да вкарат почетно попадение, но Нойер спаси силен удар с глава на Ерохин. Вместо това, в 90-ата минута комбинация между резервите Рибери и Бернат завърши с гол на испанеца за крайното 5:0.

Това е втора победа за Карло Анчелоти срещу Ростов, след като през 1999 година воденият от него Ювентус разгроми руския тим с 4:0 в несъществуващия вече турнир Интертото.

БАЙЕРН - РОСТОВ 5:0 (2:0)