САЩ направи необходимото срещу Мексико и се класира за 1/4-финалите

Националният волейболен отбор на САЩ направи необходимото за класирането си на 1/4-финалите на Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Възпитаниците на селекционера Джон Спероу надиграха аутсайдера Мексико с 3:0 (25:23, 25:11, 25:19) в последния си мач от Група А на мъжкия турнир, игран тази вечер пред около 8000 зрители в зала "Мараканазиньо".

По този начин американците са на второ място във временното класиране в Група А с 3 победи, 2 загуби и 9 точки. САЩ обаче трябва да изчакат изходите от последните две решаващи срещи в групата между лидера Италия и Канада и между домакините от Бразилия и европейския шампион Франция, за да разберат на кое място ще завършат. Трябва да се отбележи, че "петлите", "кленовите листа" и "Селесао" са с еднакви показатели като на американския тим преди двубоя им с Мексико. Мексиканците пък завършиха на последното 6-о място в Група А без нито победа и спечелена точка и само един гейм на своята сметка и отпадат от Игрите.

Американците усетиха напрежение върху себе си от задължителната победа в първия гейм и започнаха много нестабилно. Това позволи на Мексико да играе равностойно и дори да води при 21:20. В крайна сметка САЩ взе гейма с минималното 25:23. "Янките" заиграха на максимални обороти на блокада и в атака през втората част, ограничиха до минимум мексиканците и резултатът не закъсня - 25:11 и 2:0. САЩ поведоха от рано в третия гейм, след което спокойно контролираха играта до крайното 25:19 и 3:0 след нова успешна атака на Тейлър Сандър.

Най-полезни за САЩ станаха Тейлър Сандър (3 блока, 1 ас, 45% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане) и влезлият като резерва Мърфи Трой (2 блока и 64% ефективност в атака) с по 12 точки за победата. За отбора на Мексико капитанът Карлос Гера завърши с едва 7 точки.

САЩ - МЕКСИКО 3:0 (25:23, 25:11, 25:19)
САЩ: Мика Кристенсън 3, Матю Андерсън, Аарън Ръсел 5, Тейлър Сандър 12, Дейвид Лий 11, Максуъл Холт 11 - Ерик Шоджи-либеро (Мърфи Трой 12, Кавика Шоджи, Уилям Приди 1, Дейвид Смит 1)
Старши-треньор: Джон Спероу
МЕКСИКО: Педро Ранхел 1, Даниел Варгас 5, Карлос Гера 7, Хорхе Барахас 5, Самуел Кордова 4, Томас Агилера 3 - Хесус Ранхел-либеро (Хорхе Кинонес, Гонсало де ла Крус, Нестор Ореяна 3, Хесус Алберто Пералес, Хосе Мартинес 1)
Старши-треньор: Хорхе Асаир.