Шиникова опита, но не се справи с Халеп

Третата ни ракета Изабелла Шиникова отпадна във втория кръг на турнира на WТА на червени кортове в Букурещ с награден фонд 250 хиляди долара. Родната представителка отстъпи с 4:6, 3:6 срещу водачката в схемата Симона Халеп (Румъния), а срещата продължи точко 70 минути. Преминалата през квалификации Шиникова, която е 156-a в света, показа характер и не се даде лесно на шампионката от изданието през 2014 година. Съперничка на петата в световната ранглиста Халеп на 1/4-финалите ще бъде поставената под номер 6 в схемата Данка Ковинич (Черна гора).

Българката се наложи в началния кръг срещу 95-а в света украинка Катерина Козлова с 6:2, 3:6, 6:3, а любимката на местната публика Халеп надигра чехкинята Барбора Крейчикова с 3:6, 6:1, 6:1.  Днешният сблъсък бе първи в съперничеството на 24-годишната софиянка и румънката.

В първия сет българката допусна един пробив, който се оказа решаващ за изхода на частта. Изабелла загуби на нула подаването си за 1:2, а след това опонентката й затвърди аванса си с гейм на нула за 3:1. В петия гейм Шиникова отрази брейкпойнт, а в седмия трябваше на два пъти да спасява началния си удар. Все пак тя издържа и резултатът бе 3:4. В осмия гейм Халеп имаше затруднения, но и тя се измъкна и не допусна брейк. При 4:5 българката сервираше за оставане в частта и й се наложи да неутрализира четири сетбола, след като изостана с 0:40. Родната представителка се справи със задачата и спечели гейма си за 4:5. След това обаче 24-годишната Халеп бе стабилна и затвори сета при 6:4 след 36 минути игра.

Втората част бе изпъстрена с пробиви - цели шест. За жалост четири от тях влязоха в актива на румънката. Халеп поведе с 4:1 след два брейка, но Шиникова върна единия за 2:4. Размяната на пробиви продължи в следващите три гейма и нито една от двете тенисистки не успяваше да вземе началния си удар. В осмия гейм Шиникова спаси мачбол, а след това и още два при 3:5. При четвъртата си възможност да затвори сблъсъка румънката го стори - 6:3.

На няколко пъти Шиникова показа уменията си с чудесни ретури и бекхенди по диагонала. Българката зaвърши двубоя с 3 аса и 4 двойни грешки. При Халеп директните точки от сервис бяха 2, a двойните грешки - 4. Две от тези четири двойни грешки бяха последователни при допуснатия от нея пробив в осмия гейм на втората част.

За достигането си до втория кръг Шиникова си заслужи 3310 евро от наградния фонд и 48 точки за световната ранглиста (30 от основната схема и 18 точки от квалификациите) . Като 1/4-финалист Халеп засега си е гарантирала 5900 евро от наградния фонд и 60 точки за класацията на WTA.