Джокович с нова крачка към жадувания трофей (видео)

Световният №1 Новак Джокович направи нова крачка към жадуваната титла на "Ролан Гарос". 29-годишният сърбин се класира на полуфиналите, след като надигра в три сета поставения под №7 в схемата чех Томаш Бердих - 6:3, 7:5, 6:3. На полуфиналите Джокович чака победителя от двубоя между австриеца Доминик Тийм и белгиеца Давид Гофен.

Джокович проби първо в седмия, а след това и в деветия гейм, за да затвори първия сет. Във втората част носителят на 11 титли от "Големия шлем" поведе с 3:0, но Бердих изравни за 4:4. Вторият сет вървеше към тайбрек, но в 12-ия гейм сервиращият Бердих не издържа и допусна пробив. В третия сет играта бе прекъсната за кратко заради дъжд, а след подновяването й Джокович реализира решаващ пробив за 4:3. Следващите два гейма също бяха спечелени от сърбина и той без особени трудности преодоля четвъртфиналната фаза.

Джокович днес записа 11-а поредна и общо 24-а победа срещу Бердих, от когото има само 2 поражения в кариерата си.

Лидерът в световната ранглиста вече има 30 класирания на полуфинали в турнирите от "Големия шлем", като 8 от тях са на "Ролан Гарос". Сърбинът е трикратен финалист на Откритото първенство на Франция. През 2012 и 2014 той отстъпи на финала пред "Краля на клея" Рафаел Надал (Испания), а през миналата година преклони глава пред швейцареца Стан Вавринка.

Именно поражението от Вавринка преди 12 месеца е последната загуба на Джокович в турнир от "Големия шлем". Сърбинът вече има 26 поредни победи в състезанията от "Шлема". Белградчанинът е изправен пред историческото постижение да бъде шампион едновременно и на четирите турнира от "Големия шлем", ако триумфира и сега в Париж.