"Уимбълдън" ще има нов шампион след крах на Мъри на 1/4-финалите!

Шампионът от миналата година Анди Мъри се срина в последните два сета и бе елиминиран на четвъртфинала на “Уимбълдън” от американския майстор на сервиса Сам Куери. Шотландецът взе първия сет комфортно с 6:3, после се пропука, когато трябваше да изпълни начален удар за приключване на втория и с два поредни брейка Куери изравни - 6:4. Впоследствие Мъри отново бе пробит, когато сервираше за сета, но спечели частта убедително с табрейк 7:6(1). Още в дългия гейм се видяха проблемите му с дясното бедро, които обаче започнаха сериозно да затормозяват движението му на корта в следващите две части и той предложи малка съпротива на безмилостния изпълнител на начални удари - 6:3, 4:6, 7:6(1), 1:6, 1:6 в полза на Куери за 2:41 часа.

Американецът за първи път в кариерата си се класира на полуфинал на
тенис
турнир от Големия шлем и това се случи в 42-ото му участие, с което подобри рекорда за “най-дълго чакане” на Марк Уудфорд, който през 1996-а на Australian Open губи в предпоследната фаза от бъдещия шампион Борис Бекер.
Куери за втора поредна година на “Уимбълдън” елиминира актуалния носител на трофея и световен номер 1, след като през 2016-а спря похода на Новак Джокович още в трети кръг. Анди Мъри пък загуби едва за трети път в кариерата си четвъртфинален дуел на “свещената трева” в “Ол Ингланд клъб”, след като досега в предишните си девет участия на тази фаза бе губил само от Рафаел Надал през 2008 и Григор Димитров през 2014 година.
Шотландецът може да бъде свален от първото място в световната ранглиста, ако Новак Джокович спечели титлата, но сърбинът трябва да мине през четвъртфиналния си съперник Томаш Бердих, след което го очаква евентуално Роджър Федерер на 1/2-финал.
На полуфинала пък Куери ще се изправи срещу друг някого измежду не по-малко фантастичните изпълнители на сервис Марин Чилич или Жил Мюлер.
"Все още съм малко в шок. Толкова съм развълнуван. Не започнах по най-добрия начин, но постепенно подобрих играта си и намерих ритъма си, особено в четвъртия и в петия сет. За мен този полуфинал е сбъдната мечта, а това, че е на "Уимбълдън", го прави още по-специален", заяви Куери след двубоя.
Куери започна точно по начина, който не искаше - сковано, притеснено и без да използва най-силното си оръжие (сервиса) срещу фаворита в двубоя. Мъри направи ранен пробив, възползвайки се от втория си брейк-пойнт (Куери елиминира първия със своя ас номер 100 в турнира), след което затвърди убедително и за осем минути поведе комфортно с 3:0. Американецът се отчете на таблото в следващия гейм, за да дойде след това момент да попритесни Мъри, но без да се добере до дюс - 4:1. Световният номер 1 отстъпи в най-дългото разиграване от 12 удара за 0-15 при 4:2, но впоследствие нямаше проблем да вземе подаването си и след 21 минути игра принуди съперника да сервира за оставане в първия сет. Куери не позволи почти разигравания, но след това не можа да се “закачи” достатъчно за подаването на Мъри (въпреки две отлично отбелязани точки) и за 28 минути резултатът стана 6:3 за фаворита на домакините.
При 1:1 във втората част Куери сбърка два пъти подред от бекхенд и се озова в коварно положение при 0-30, но Мъри също направи непредизвикани грешки и до пробив не се стигна. След това обаче двамата продължиха да са убедителни при подаванията си и американецът поведе с 3:2 след поредния си ас над 200 км/ч. В седмия гейм вече обаче сбърканите удари на Куери натежаха, а и Мъри повиши броя на уинърите, за да стигне до троен шанс за пробив. 198-сантиметровият тенисист ги отрази с мощни сервиси, но от четвъртия опит шотландецът се възползва и поведе с 4:3. Изненадващо обаче Мъри допусна рибрейк, като и първият му, и вторият му сервис не бяха на ниво, а Куери грабна първия си шанс за пробив, за да изравни. При 4:5 Мъри трябваше да отразява още два брейк-пойнта и не можа да противодейства на мощните форхенди на американеца, който на посрещане реализира сет-бола си и върна интригата в мача. Куери пласира 74% от първия си сервис във втория сет, а Мъри в последните три гейма направи повече грешки, отколкото в целия мач до момента.
Третата част също започна с разваляне на тенденцията в мача и шотландецът проби още в първия гейм, след като Куери допринесе с три сбъркани удара. Това се оказа единственият случай до десетия гейм, в който някой от сервиращите бива дори застрашен с пробив, но такъв сценарий облагодетелстваше само един от двамата играчи на корта. Куери бе безмилостен от начален удар, но не се виждаше как ще намери начин да пробие шотландеца, само че точно това изненадващо се случи, когато Мъри сервираше за спечелване на сета. Отново, както в края на предишната част, шотландецът изобщо не можеше да разчита на първото си подаване и в комбинация с две грешки се стигна до връщане на пробива за 5:5. След това драма не се получи и двамата се впуснаха в тайбрек, където Куери се пропука първи на два пъти - първо с шокиращ смач в мрежата, а след това с “предизвикан” форхенд в мрежата, за да изостане с 1:4 точки. Мъри материализира превъзходството си и поведе в мача с 6:3, 4:6, 7:6(4) за час и 53 минути.
В края на третия сет се забеляза как Мъри има проблем с бедрото и понакуцва на корта, но по странен начин изглеждаше, че тича по-добре, отколкото върви. Съвсем естествено обаче, когато в третия гейм на четвъртия сет шотландецът допусна пробив на нула, се натрапи впечатлението, че не е 100 процента физически стабилен в момента. Куери пък изглеждаше “абониран” да праща ударите си на линията и разтревожи феновете на централния корт, когато поведе с 0-30 при 3:1 в своя полза, а два бекхенд в мрежата на Мъри доведоха до нов брейк за американеца. Световният номер 1 продължи срива си и от втория опит Куери затвори сета на посрещане - 6:1 за само 18 минути.
Шотландецът пък нямаше как да поиска медицински таймаут преди решителния пети сет, защото е бил получил контузията в бедрото преди самото начало на мача и правилникът не му го позволява. Очаквано той имаше ранни проблеми и в тази част, като Куери стигна до двоен шанс за пробив, а поредната грешка от бекхенд на Мъри доведе до 0:2. Aмериканецът бе безмилостен от свой сервис и увеличи поредицата си на девет спечелени гейма, преди най-накрая световният номер 1 да намали на 3:1. С феноменално разиграване Куери нанесе поредния си жесток удар и направи брейк за 5:1, след което сервира успешно за крайната победа!