Чилич се справи с екзекутора на Надал

След три поредни отпадания на четвъртфиналите Марин Чилич за първи път ще играе на полуфиналите на “Уимбълдън”. 28-годишният хърватин отстрани Жил Мюлер след петсетова битка, завършила 3:6, 7:6(6), 7:5, 5:7, 6:1. Мюлер, който в предишния кръг победи Рафаел Надал след епична петчасова битка, отново изигра много силен мач, но не издържа в края.

Чилич, който е поставен под номер 7, вкара 33 аса срещу 17 на съперника и направи 74 успешни завършващи удара. Шампионът от US Open през 2014 г. ще се изправи срещу американеца Сам Куери, който по-рано днес отстрани миналогодишния шампион Анди Мъри. Двубоят ще бъде великолепен шанс и за двамата да играят за първи път на финала в Лондон.

Първият шанс за пробив дойде в седмия гейм и Мюлер се възползва, повеждайки с 4:3. Тенисистът от Люксембург, който за втори път в кариерата си играеше на четвъртфинал на турнир от Големия шлем, спечели първия сет с 6:3 след нов пробив. Във втората част началният удар отново бе доминиращ, но Чилич трябваше да спасява три брейк пойнта в осмия гейм. Хърватинът стигна до първи шанс при начален удар на съперника в 11-ия гейм на втория сет, но съперникът му бързо го неутрализира с успешно излизане на мрежата. Стигна се до тайберк, в който Чилич губеше с 2:4, но го обърна и спечели с 8:6.

В третия сет посрещащият тенисист не получаваше никакви шансове. Това обаче се промени при 6:5 за хърватина. Тогава спря серията на Мюлер от 31 поредни спечелени гейма при негов сервис, която започна още срещу Надал. Той се озова в ситуация 0:40, спаси първите два шанса за пробив, но после допуска грешка, която означаваше пробив и край на сета.

Тенисистът от Люксембург се озова в опасна ситуация на няколко пъти в четвъртата част, но демонстрира хладнокръвие и се държеше в сета. Той изкача своя момент и проби за 6:5 и малко по-късно изравни резултата, което означаваше втори пореден петсетов мач за него. Тук вече Мюлер сякаш не издържа физически и допусна ранен пробив, който бе последван от още един, като Чилич поведе с 5:0. След 3 часа и 29 минути хърватинът стигна до победата.