Мугуруса свали Кербер от върха

Гарбине Мугуруса отстрани световната номер 1 Анжелик Кербер, което означава, че германката ще отстъпи първото място в световната ранглиста следващата седмица. Испанката спечели с 4:6, 6:4, 6:4 след страхотна битка, продължила 2 часа и 18 минути. На четвъртфиналите на "Уимбълдън" тя ще спори с рускинята Светлана Кузнецова.

Симона Халеп ще стане номер 1 в света, ако достигне до полуфиналите. Ако не успее да направи това, новата лидерка ще е чехкинята Каролина Плишкова.

Финалистката в Лондон от 2015 г. Мугуруса се опитваше да играе агресивно през цялото време и да контролира събитията на корта. 23-годишната испанка обаче имаше сериозни проблеми да преодолее блестящата игра от задната линия на Кербер в първия сет. Германката излезе на мрежата само веднъж в първата част, но минаващите й удари от основната линия бяха блестящи. Двете сътвориха мач на много високо ниво.

Германката, която миналата година спечели две титли от Големия шлем, постигна решителен пробив за 5:4 и след това стигна до успех в първия сет. Изглеждаше, че тя ще стигне до първа победа над тенисистка от топ 20 за 2017 г. след осем поредни загуби. Съперничката й обаче продължи да залага на първоначалния план с агресивна игра и това даде резултат. Тя бе подканяна от трибуните да не се отказва от този стил от Кончита Мартинес, която работи с нея на "Уимбълдън" и остава единствената испанка с титла в Лондон.

Във втората част Мугуруса изчака своя момент и в последния гейм успя да пробие, с което изравни сетовете. В третата част сервисът не бе толкова доминиращ. Кербер поведе с 2:0, но допусна изравняване. Последва нова размяна на пробиви, а в седмия гейм испанката спаси четири възможности за пробив, което се оказа решаващо. Тя запази концентрация във важните моменти и при третия си мачбол стигна до победата.

Петкратната шампионка Винъс Уилямс нямаше особени проблеми и спечели с 6:3, 6:2 срещу Ана Конюх от Хърватия. Следващата съперничка на американката ще е победителката от "Ролан Гарос" Альона Остапенко.

Винъс стана най-възрастната тенисистка, която достига до четвъртфиналите на "Уимбълдън" от 23 години, когато това направи Мартина Навратилова. Поставената под номер 10 американка е на 37 години. 19-годишната Конюх не е била родена, когато Уилям дебютира в Лондон през 1997 г.