Balkan Grand Prix 6

Венгер доживя да види успех над Моуриньо (видео)

Арсен Венгер може да празнува първата си сериозна победа над отбор, воден от Жозе Моуриньо, след като Арсенал спечели с 2:0 срещу Манчестър Юнайтед дербито на кръга във Висшата лига. До този момент двамата мениджъри се бяха изправяли 16 пъти, като французинът бе излизал победител само веднъж - през 2015 г. в мач за Къмюнити Шийлд, който често е определян като част от предсезонната подготовка.

Арсенал стигна до победата с два гола в рамките на три минути в началото на второто полувреме. Първо удар на Гранит Джака изненада Де Хеа в 54-ата минута, след като топката се отби в гърба на Ерера, а след това Дани Уелбек направи 2:0 с глава.

Лондончани сложиха край на серията на "червените дяволи" от 25 поредни мача без загуба в първенството. По този начин те запазиха минимални шансове за четвъртото място и участие в Шампионската лига. Арсенал е шести с актив от 63 точки, като е изиграл мач по-малко от Юнайтед, който е пети с 65 точки.

err2 Арсенал повали Юнайтед

Моуриньо бе направил осем промени от мача срещу Селта преди седмица и това се отрази на представянето на тима. Той очевидно се е концентрирал върху Лига Европа, но изненадващо не заложи на традиционната си предпазлива игра на "Емиратс". Неговият тим се опита да играе футбол и създаде няколко положения през първата част. След головете обаче Юнайтед бе объркан и нямаше много идеи как да се върне в мача.

Двата отбора започнаха изненадващо агресивно дербито помежду им на "Емиратс". Необичайно за Моуриньо неговият тим се хвърли в атаки от самото начало и създаде няколко положения. Още в шестата минута Рууни изведе Марсиал на добра позиция, но ударът на французина бе спасен от Чех. Аарън Рамзи можеше да открие резултата три минути по-късно. Неговият диагонален удар обаче бе отразен блестящо от Де Хеа.

Постепенно темпото спадна, а домакините започнаха да имат по-голям контрол върху топката и случващото се на терена. В 26-ата минута след ъглов удар топката стигна до Уелбек, който имаше време да я обработва в наказателното поле. Той се завъртя и стреля, но ударът му бе блокиран от Фил Джоунс.

Арсенал повали Юнайтед

След половин час игра двата отбора пропуснаха няколко поредни възможности в няколко вихрени минути. Първо Санчес изведе Рамзи в наказателното поле, а уелсецът потърси Уелбек, но намеса на Смолинг в последния момент предотврати опасен удар. Последва хубаво центриране пред Де Хеа, което Рамзи не успя да засече, а секунди по-късно отличен удар на Оклейд-Чембърлейн бе отразен от испанския вратар на Юнайтед. На фона на тези атаки на лондончани съперникът им можеше да поведе. Грешка на Холдинг подари топката на Рууни, който бе сам срещу Чех. Рекордьорът по голове за "червените дяволи" обаче стреля във вратаря.

Както и първото полувреме, Юнайтед започна по-добре втората част, но и двата отбора не можеха да намерят ритъма си и грешките преодбладаваха. С голяма доза късмет Арсенал поведе в 54-ата минута. Далечен удар на Гранит Джака се отби в гърба на Андер Ерера и прехвърли Де Хеа. Три минути по-късно Дани Уелбек наказа бившия си отбор и "артилеристите" вече имаха преднина от два гола. Той се възползва от центриране на Оклейд-Чембърлейн и с мощен удар с глава прати топката в мрежата, като тя се отклони и от горната греда. Това е едва вторият му гол във Висшата лига за този сезон.

След попаденията Юнайтед опита да се изнесе напред и да натисне, но не създаде много. На два пъти Уейн Рууни стреля опасно, но топката мина встрани от вратата. Отборът на Венгер се дръпна и игра разумно до края на срещата, като не позволи на съперника да се върне в мача.

АРСЕНАЛ - МАН ЮНАЙТЕД 2:0
1:0 - Джака (54)
2:0 - Уелбек (57)