Добруджа измъкна Купата на България след петгеймова драма срещу Монтана (видео)

Волейболният отбор на Добруджа 07 (Добрич) спечели Купата на България за втори път в своята история. Момчетата на треньора Мирослав Живков буквално измъкна трофея след петгеймова драма срещу Монтана и победа с 3:2 (21:25, 25:20, 16:25, 25:22, 15:9) в големия финал на турнира, игран тази вечер в пълната зала "Добротица" в Добрич.

По този начин Добруджа спечели Купата на България за втори път след 2015 година, когато отново победиха Монтана на финала, но с 3:0 гейма.

Отборът на Монтана започна без националът Теодор Тодоров, тъй като центърът има здравословен проблем в кръста. Сервисът отново бе най-силното оръжие за монтанчани. Монтана записа 4 аса в първия гейм, а блокадата на тима също бе на мястото си във важните моменти. Така момчетата на Даниел Пеев взеха първия гейм с 25:21. Във втората част водачеството се сменяше, но до средата на гейма нито един от двата отбора не успя да се откъсне с повече от 2 точки. При 19:18 за домакините на сервис за Добруджа застана Жулиен Георгиев и след много силна серия от начален удар тимът на Мирослав Живков поведе с 23:18, след което нямаше проблеми да изравни резултата след 25:20.

Монтана намали грешките в третия гейм, създаде доста проблеми на Добруджа от сервис, а в защита отборът също показа по-добра игра и отново излезе напред в резултата след убедително 25:16. Напрежението нарасна в четвъртия гейм. При 22:21 за домакините атака на Монтана излезе в аут, а при следващото разиграване тройната блокада на Добруджа спря Минчо Минчев и добричлии стигнаха до тайбрек след 25:22.

Драмата в петия решителен гейм бе пълна. При 6:5 за Добруджа бе отсъдена бъркана топка на Любомир Агонцев, което вбеси разпределителя на Монтана. Той си изпусна нервите, за което получи червен картон. Треньорът на Монтана Даниел Пеев също реагира много бурно на отсъждането и бе дисквалифициран. Страхотен тайбрек за домакините направи Жулиен Георгиев, а в края два аса на Димитър Маринков взривиха залата - 15:9 и 3:2.

МОНТАНА - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 2:3 (25:21, 20:25, 25:16, 22:25, 9:15)
МОНТАНА: Иван Латунов, Александър Симеонов, Любомир Агонцев, Тодор Скримов, Минчо Минчев, Николай Къртев - Добромир Иванов–либеро
Старши-треньор: Даниел Пеев
ДОБРУДЖА 07: Денис Чавдаров, Добромир Димитров, Мартин Атанасов, Димитър Маринков, Светослав Арнаудов, Жулиен Георгиев - Христо Христов-либеро
Старши-треньор: Мирослав Живков.

Снимка: Момчил Тодоров