Борусия Д получи ритник от най-слабия отбор в Бундеслигата (видео)

Аутсайдерът в Бундеслигата Дармщат 98 поднесе голямата изненада в 20-ия кръг, като срази Борусия (Дортмунд). Отборът на Торстен Фрингс спечели с 2:1, но по-впечатляващото е, че тотално надигра именития си съперник. Дали заради умората от 120-те минути за Купата на Германия срещу Херта (Берлин), или пък защото се пазеха за предстощия мач в Шампионската лига срещу Бенфика, гостите не приличаха на себе си. Те подходиха много несериозно и само късметът ги спаси от по-тежка загуба.

Успехът е едва трети за Дармщат през сезона и върна надеждите на "лилииите" да се спасят от изпадане. Те продължават да са на дъното в таблицата, но вече само на 4 точки зад Инголщат 04 и Вердер (Бремен). Борусия остана на четвърта позиция, но до края на кръга тимът на Томас Тухел може да бъде изпреварен от Хофенхайм, Херта и Кьолн.
С едва 1 спечелена точка от последните си 13 мача Дармщат нямаше как да респектира съперник от ранга на Борусия. "Жълто-черните" обаче също имаше над какво да се замислят преди двубоя, защото допуснаха поне по гол във всяко от предишните си 11 шампионатни гостувания. Както се видя - тази тенденция продължи.

Тухел предприе изненадващ ход, като пусна в титулярния състав абсолютния дебютант Дженис Бурнич. Младокът действаше в дясната зона на халфовата линия, а отляво започна Емре Мор. Като цяло Тухел направи три промени в единайсеторката, на която заложи срещу Херта, но в предни позиции отново стартираха Марко Ройс и Пиер-Емерик Обамеянг.
При домакините в титулярния състав се завърна Хамит Алтинтоп, а Петер Ниймайер бе преместен в центъра на защитата до Айтач Сулу.

Футболистите на Дармщат заиграха без напрежение и създадоха няколко добри положения в началото. В 7-ата минута Ян Розентал намери непокрития Терънс Бойд, който веднага стреля в близкия ъгъл, но Роман Бюрки спаси. Швейцарският страж се намеси впечатляващо и две минути по-късно, когато изби изстрел на Розентал. Томас Тухел би видимо ядосан от лекотата, с която играчите му губеха топката, но те продължиха да действат лежерно и в 17-ата минута можеха да бъдат наказани, но Марсел Хелер не успя да нанесе достатъчно силен удар.
В 21-ата минута Терънс Бойд се оказа по-съобразителен от трима защитници на Борусия и с левия крак простреля Бюрки след центриране от левия фланг. За американския нападател това бе първи гол с екипа на Дармщат и той дойде като заслужена награда за старанието на футболистите в синьо.

Едва след като се озоваха в ролята на догонващи, гостите започнаха да разкриват потенциала си в офанзивен план. Първата голова ситуация пред вратата на Михаел Есер създаде Марко Ройс, но неговият изстрел беше блокиран. В 32-ата минута германският национал уцели гредата от пряк свободен удар, а в 34-ата малко не стигна на Розентал да удвои аванса на Дармщат. Вместо това, в края на полувремето отлично подаване на Емре Мор остави Рафа Герейро сам срещу Есер и португалецът заби топкта под гредата за 1:1.
Изравнителното попадение дойде в най-неподходящия момент за домакините, но те продължиха да оказват неочаквано силна съпротива. В 52-ата минута Розентал стреля право в ръцете на Бюрки и това бе още една ситуация, в която защитата на Борусия сякаш отсъстваше. Дортмундци отговориха с опасна атака, при която Обамеянг намери Кристиан Пулишич, но той бе спрян от Алтинтоп.

Поредният пропуск на Розентал бе последван от двойна смяна за Борусия. В търсене на пълния обрат Тухел пусна в игра Шинджи Кагава и Усман Дембеле, но домакините бяха тези, които стигнаха до втори гол. В 67-ата минута Сидни Сам подаде на резервта Антонио-Мирко Чолак, той се измъкна от Гинтер и Бургич, след което технично отбеляза за 2:1.
До края имаше много време, но гостите не знаеха какво да направят, за да избегнат загубата. Те можеха да капитулират окончателно четвърт час преди последния съдийски сигнал, но гредата ги спаси след удар на Чолак. Чак в последните десетина минути домакините се прибраха по-назад, но без да допускат сериозни положения пред вратата си. След края на мача футболистите на Дармщат отпразнуваха знаменитата победа с феновете си, за които това несъмненено е най-сладкият момент от началото на сезона.