Борусия (Дортмунд) зарадва Байерн (видео + галерия)

Борусия (Дортмунд) нанесе трета поредна загуба на РБ (Лайпциг) като гост в Бундеслигата, след като го победи с 1:0 на "Сигнал Идуна Парк" в среща от 19-ия кръг на Бундеслигата. Пиер-Емерик Обамеянг беше точен в 35-ата минута с глава след магическа асистенция на Усман Дембеле, което обаче зарадва най-вече Байерн (Мюнхен), който увеличи на 4 точки преднината си на върха. В същото време домакините си върнаха третата позиция, но изостават на 8 точки от днешния си съперник.

Играчите на Борусия - основно Марко Ройс и Обамеянг - направиха поне четири 100-процентови пропуска и така интригата се запази до самия край. А тогава - в добавеното време - резервата Федерико Паласиос успя да изстреля топката в мрежата на Роман Бюрки, но голът не беше зачетен заради засада.

Томас Тухел подреди защита от трима, а поливалентният Ерик Дурм осигуряваше мобилност отдясно. Гостите пък бяха отслабени заради върлуващия в тима грип, в резултат на който аут са Тимо Вернер, Диего Деме и Марсел Забитцер, а Емил Форшберг изтърпя последната си среща от наказанието.

Борусия (Дортмунд) - РБ (Лайпциг) 1:0

"Червените бикове" започнаха силно и през първите десетина минути Борусия почти не мина центъра. Увлечени напред обаче, в 12-ата минута те изпуснаха Обамеянг, който пробяга почти целия терен и подаде към Дембеле, който не уцели вратата.

След това чак вестфалци взеха инициативата, но бързо усетиха, че ще имат по-голям успех, ако играят на контраатака. След още една добра възможност за гостуващия отбор, пропусната от Вили Орбан, се стигна до 35-ата минута, когато Усман Дембеле показа своята гениалност. Тогава 19-годишният французин се подигра с двама футболисти на Лайпциг и сложи топката на главата на Оба-Оба за 1:0.

Дортмунд продължи да играе по-скоро като гостуващ тим и в 53-ата минута Обамеянг и Ройс излязоха сами срещу един защитник и вратаря, но германецът шутира в аут. При аналогична ситуация в 58-ата минута авторът на попадението стреля слабо в ръцете на Питър Гулачи, с което пропусна да удвои аванса на своя отбор. Секунди по-късно Дембеле напусна с контузия.

Постепенно единоборствата загрубяха, но защитата в жълто-черно действаше умело и не позволяваше никакви пробиви по крилата. В 83-ата минута Ройс пропусна поредния шанс да реши всичко, а в 89-ата минута допълнително изнерви хилядите по трибуните с поредна засечка пред гола. В добавеното време играч на РазенБалшпорт изчисти точно пред голлинията след удар на Матиас Гинтер.

Но и това не беше всичко, защото дълбоко в продължението Паласио се измъкна зад защитата и вкара за Лайпциг, но страничният съдия охлади ентусиазма на гостите с маркирането на засада, каквато по-скоро като че ли имаше.

Сега Дортмунд влиза в тежка серия, включваща четири мача в рамките на десет дни, като в тях влизат сблъсъци с Херта (Берлин) за Купата на Германия и гостуване на Бенфика в Шампионската лига на фаза 1/8-финали. РБ пък ще си възвръща самочувствието срещу Хамбургер ШФ през следващия уикенд.