Левски с тежко 0:3 от Фенербахче в първия 1/8-финал за Купата на CEV (видео + галерия)

Волейболният отбор на Левски загуби първия си мач от 1/8-финалите на турнира за Купата на CEV. "Сините" паднаха тежко от турския гранд Фенербахче СК (Истанбул) с 0:3 (16:25, 16:25, 17:25) в среща, играна тази вечер в пълната с близо 2500 зрители зала "Универсиада".
Левски – Фенербахче
Реваншът е на 16 февруари (четвъртък) от 17,30 часа българско време в Истанбул. Волейболистите на Левски трябва да направят истинско чудо и да спечелят с 3:0 или 3:1, за да стигнат до т.нар. "златен" гейм. От друга страна Фенербахче трябва да спечелят само два гейма, за да се класират за 1/4-финалите на Купата на CEV. Там ще ги очаква победителя от двойката между швейцарския Волей (Амрисвил) и френския Аячо.
Първият гейм на срещата започна по-добре за Фенербахче, които бързо поведоха с 3:0 след грешки на Мартин Павлов от сервис и Спас Байрев в атака и отлична блокада на Ибрахим Емет. Разликата нарасна до 6:1 след два страхотни единични блока на словенския национал Ален Шкет и Емет. Въпреки тайм-аута за Петър Шопов, първото техническо прекъсване дойде при 8:3 за "фенерите" след атака през центъра на Емет. Постепенно Левски намали до 9:7 след силна атака на Павлов и грешка на френския посрещач от турския гранд Гийом Кеске. Фенербахче моментално си върна преднината и даже я увеличиха до 13:7 след две успешни атаки на звездата на отбора Метин Той и нов блок и контра на Шкет. Последва второ прекъсване за Петър Шопов, но независимо от това турците задържаха предимството си до 16:9 след ас на разпределителя Селчук Кешкин. Фенербахче продължи да води до 20:13 след блок-аут на Кеске, след което момчетата на Велико Башич спокойно взеха гейма с убедителното 25:16 след сервис в аут на влезлия като резерва за Левски Гордън Люцканов.
В началото на втората част "фенерите" отново дръпнаха с 2:0 след грешка при мрежата на разпределителя на Левски Николай Манчев и контра през центъра на европейския вицешампион със Словения Ален Пайенк. Резултатът стана 4:1 след грешка на Александър Кордев. Преднината на Фенербахче продължи да расте до 6:2 и 8:3 след поредна успешна блокада на Ибрахим Емет. "Сините" успяха да намалят до 9:7 след блок-аут и мощен ас на Спас Байрев и контра на Мартин Павлов. Разликата бе стопена до 10:9, което накара Велико Башич да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Фенербахче веднага си върна преднината при 13:9 след мощна атака на Метин Той последвана от две контри на Ален Шкет. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:10 за турския гранд след атака в аут на Байрев. Предимството на "жълтите канарчета" от Истанбул стана 19:12 след ас на Шкет. Фенербахче без проблеми задържаха преднината си и затвориха гейма в своя полза при 25:16 след блок-аут на Шкет и пусната топка на разпределителя Селчук Кешкин, с което поведоха с 2:0.
И третия гейм стартира добре за Фенербахче, които поведоха с 2:0 след поредна блокада на Ален Шкет. Последва равенство при 3:3 след блок-аут на Мартин Павлов и грешка на Ибрахим Емет. Турският тим моментално си върна преднината при 6:3 след грешка от сервис на Гордън Люцканов, който остана в игра, контра на Емет и неразбирателство в състава на Левски. Последваха два страхотни блока на капитана на "сините" Теодор Богданов и 6:5. Техническата пауза пък дойде при 8:6 за "фенерите" след атака на Ален Пайенк. Постепенно Левски изравни при 10:10 след блок-аут на Павлов и грешка при мрежата на турския разпределител Селчук Кешкин. Фенербахче си върна преднината при 13:11 след две поредни грешки на домакините, но Левски моментално стигна до 13:13 след атака на Павлов и контра на Симеон Александров. "Жълтите канарчета" от Истанбул отново дръпнаха с 16:13 след две атаки на Метин Той и аут на Люцканов. Играта продължи точка за точка до 18:15, след което последва успешна блокада на Ален Пайенк за 19:15. В крайна сметка Фенербахче спечели гейма с 25:17, а с това и мача с 3:0.
Най-резултатен за Левски бе Мартин Павлов с 12 точки (52% ефективност в атака, 36% позитивно и 4% перфектно посрещане), а Симеон Александров завърши с 10 точки (43% ефективност в атака, 33% позитивно и 11% перфектно посрещане). За тима на Фенербахче над всички Ален Шкет с 18 точки (4 блока, 1 ас, 59% ефективност в атака, 55% позитивно и 9% перфектно посрещане) за победата.
ЛЕВСКИ (СОФИЯ, БЪЛГАРИЯ) - ФЕНЕРБАХЧЕ СК (ИСТАНБУЛ, ТУРЦИЯ) 0:3 (16:25, 16:25, 17:25)
ЛЕВСКИ: Николай Манчев 1, Спас Байрев 6, Симеон Александров 10, Мартин Павлов 12, Теодор Богданов 3, Александър Кордев 3 - Ивайло Лалов-либеро (Гордън Люцканов 2, Милослав Димов, Людмил Бенов)
Старши-треньор: Петър Шопов
ФЕНЕРБАХЧЕ: Селчук Кешкин 4, Метин Той 12, Ален Шкет 18, Гийом Кеске 3, Ален Пайенк 9, Ибрахим Емет 8 - Мехмет Йозбек-либеро (Огулчан Ятгин, Алперай Демирчилер-либеро)
Старши-треньор: Велико Башич.

Снимки: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача ЛЕВСКИ - ФЕНЕРБАХЧЕ 0:3 - ТУК!!!