Цецо Соколов изведе Лубе до Купата на Италия (видео + галерия)

Волейболният национал Цветан Соколов се оказа в основата на спечелването на Купата на Италия от неговия Кучине Лубе (Чивитанова). Соколов и компания упяха да надиграят бившия му тим Диатек (Тренто) с 3:1 (25:21, 23:25, 25:15, 25:20) в големия финал от финалната четворка на турнира, игран тази вечер пред близо 12 000 зрители в зала "Унипол Арена" в Болоня.
Финал за Купата на Италия: Лубе - Тренто 3:1
Така Лубе спечели Купата на Италия за 5-и път в своята история и първи от 2009 година насам.
Лично за Цецо Соколов това е трети трофей в кариерата му, след като има две спечелени Купи именно с трентинци през 2010-а и 2012-а.
От друга страна това бе трети пореден и общо 4-и загубен финал от страна на Тренто, който остава с три Купи на страната във витрината си.
Първия гейм започна равностойно, но в края му Лубе успя да го вземе с 25:21 благодарение на Османи Хуанторена. Във втората част двата тима започнаха често да използват системата за видео повторения "видео чалъндж", а когато Лубе бе на път да изравни от 17:20 до 20:20, треньорът на Тренто Анджело Лоренцети поиска преразглеждане за блок-аут. След внимателно и продължително повторение на ситуацията се установи минимално докосване по пръст на играч на Лубе, което значаваше 21:19 за "жълто-сините". Това се оказа ключов момент, след който трентинци изравниха на 1:1 след 25:23.
В третия гейм главно действащо лице бе Цецо Соколов. Първо българският диагонал отнесе тежка топка в главата си, но след това бе толкова вдъхновен в играта си, че коментаторите по Rai Sport Маурицио Колантони и Андреа Лукета определиха забивките му като "поезия". Благодарение на Соколов Лубе направи преднина от 19:13, след което спокойно спечели гейма с 25:15. Волейболистите на Лубе продължиха със силната си игра и в четвъртата част, а Цецо Соколов продължи да блести заедно с Османи Хуанторена. Така разликата нарасна до 20:14, след което Лубе спечели Купата на Италия след 25:20 и 3:1 след ас на Давиде Канделаро.
Цецо Соколов изигра поредния си страхотен мач и стана най-резултатен с 20 точки (1 ас и 54% ефективност в атака) за победата. Въпреки това, за най-полезен играч (MVP) на мача бе определен Османи Хуанторена, който добави 15 точки (1 ас, 67% ефективност в атака и 40% перфектно посрещане) за успеха.
За тима на Тренто единствено чешкият диагонал Ян Щокър игра на добро ниво и реализира 17 точки (2 блока и 52% ефективност в атака).

КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА) - ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:1 (25:21, 23:25, 25:15, 25:20)
ЛУБЕ: Мика Кристенсън 3, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 20, Османи Хуанторена 15, Иржи Ковар 11, Драган Станкович 11, Давиде Канделаро 9 - Женя Гребенников-либеро (Никола Пезарези, Клемен Чебул)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини
ТРЕНТО: Симоне Джианели 6, Ян Щокър 17, Филипо Ланца 11, Тине Урнаут 7, Себастиан Соле 10, Симон Ван Де Вуурде 9 - Масимо Колачи-либеро (Олег Антонов 2, Габриеле Нели, Даниеле Мацоне)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.
ГАЛЕРИЯ на финала ЛУБЕ - ТРЕНТО 3:1 - ТУК!!!