Нова "червена" победа в дербито! ЦСКА - София съкруши Левски с 3 гола през първото полувреме - на живо с отзивите

Четири години по-късно: България пак среща Исландия

България излиза в квалификационен мач срещу Исландия, но за разлика от 2013 година, когато “лъвовете” и северняците се бореха за място на ЕвроБаскет 2015, сега двата национални тима ще мерят сили в битка за класиране на Мондиал 2019 в Китай. Мачът е от 21.45 часа българско време тази вечер в Рейкявик, а домакините, подобно на нас, загубиха в първия си мач от тази фаза.

Играчите на Любомир Минчев отстъпиха на Финландия у дома с 80:82 след пропукване в третата част, докато тези на канадския селекционер на Исландия Крейг Пидърсън бяха надиграни от Чехия с 69:89.

Исландците обаче имат самочувствието на участници в последните две издания на ЕвроБаскет - 2015 и 2017, където макар и да не записаха победа, дадоха сериозен отпор на доста по-силни съперници. Последното българско участие на първенство на Стария континент датира от доста преди това - ЕвроБаскет 2011.

Александър Везенков сам призна, че трябва да се представя по-добре, макар че при домакинската загуба от Финландия даде всичко от себе си в първия си официален мач от близо месец и вкара 16 точки, но при нисък процент стрелба. Павел Маринов и Станимир Маринов бяха най-добрите български национали в този мач, съотвтено с 15 и 18 точки, а Александър Янев направи дежурното си добро включване от пейката. Любо Минчев затвърждава тенденцията от предквалификациите да играе без типичен тежък център, което няма да е проблем срещу днешния противник, който учудващо не впечатлява с ръстови данни.

Най-добрият играч на Исландия срещу Чехия бе Мартин Хермансон. 23-годишният пойнт гард пое отговорността и наниза 29 точки, но това не спаси родината му от загуба. Младокът впечатли със 7/11 за 2 точки и 15/15 от наказателната линия. Кристовер Акохс и Линюр Байрисон бяха другите добре представили се исландци срещу Чехия - с 12 и 10 точки.

Срещу България исландците няма да могат да разчитат на 216-сантиметровия си център Тригви Линасон, който е част от Валенсия Баскет. В състав не е и най-голямата местна звезда - 35-годишният Йон Стефансон.