Финландия сервира на България 14 тройки и загуба (галерия)

България записа домакинска загуба в първия си двубой от група F на световните квалификации. Баскетболистите на Любомир Минчев отстъпиха на Финландия с 80:82 в драматичен двубой в "Арена Ботевград". Националите изгубиха контрол над мача в третата четвърт, а след това дадоха всичко от себе си и бяха близо до това да сътворят обрат, но съвсем малко не им достигна в края.

Освен всичко друго гостите бяха далеч по-ефективни в стрелбата, особено в тази от далечна дистанция, откъдето вкараха 14 тройки от 31 опита.

Aлександър Везенков откри резултата с тройка за 3:0, нo България остана кратко начело, защото финландците изравниха играта и се върнаха в начална позиция при 5:5. Добре разиграна комбинация завършена от Николай Вангелов и тройка на Станимир Маринов дадоха преднина от 10:5 за България, но гостите бързо съкратиха разликата и изравниха до 10:10. Финландия започна да разчита повече на пробиви и игра от средно и близко разстояние, като точно тогава домакините отново се откъснаха напред, за да поведат с 16:11 след поредни кошове на Везенков. Ерик Мърфи върна една тройка за гостите, но "лъвовете" задържаха инерцията и въпреки значително по-агресивната защита на съперника останаха начело - 19:17 след 10 минути.
България - Финландия@@@
В началото на втората четвърт темпото спадна, като и двата отбора започнаха да хвърлят още повече усилия в защита, а в резултат на това грешките се увеличиха. Българите показаха търпение в нападение и отново поведоха с 5 точки - 25:20, но веднага допуснаха два много лесни коша за 25:24. Отлично движение на топката в нападение за България завърши с тройка на Станимир Маринов за 28:24 точно в средата на частта. Няколко прибързани и неуспешни решения за българските национали стопиха разликата и позволиха на Финландия да поведе за първи път в мача - 30:31. Домакините изравяваха на два пъти, но в заключителните минути превес имаха гостите, които водени от разигралия се Джамар Уилсън имаха три точки повече на почивката - 36:39.
Четири точки поред върнаха България начело, но Шон Хъф спря устрема с тройка за 40:42, а ужасяващата серия на Финландия продължи с още две тройки на Анти Канерво, втората от които с фаул - 40:49. Три точки на Сашо Янев прекъснаха хаоса в нашето нападение и намалиха до 43:49, но радостта бе кратка. Два безответни коша на Уилсън дадоха на гостите първата двуцифрена разлика при 43:54, а третата тройка за частта на Канерво прати домакините в нокдаун - 43:57. Павлин Иванов даде искра на трикольорите, а техническо нарушение на треньора на гостите спомогна за пробуждането на нашите, които завършиха третия период силно и след серия от 10-3 в последните 4 минути се върнаха на по-поносима дистанция - 53:60.
Първите минути на четвъртата част принадлежаха на гардовете, като от българска страна конците дърпаха Станимир Маринов и Павлин Иванов, а от финландска - Джамар Уилсън и Анти Канерво. Гостите от север обаче оставаха начело, преди Павел Маринов да съкрати пасива до 64:70, но Уилсън моментално имаше отговор - 64:72. Нещата продължиха кош за кош, когато Канерво нанесе поредния си удар и вкара тройка за 68:77 при оставащи три минути. Разликата отново удари 10 точки за 70:80, но България не се предаде и свали до 77:80 след 7-0 в рамките на едва 40 секунди.
Добра защита и открадната топка завършиха с два успешни наказателни удара на Везенков за 79:80 при 55 секунди до края. Нашите не успяха в последвалото синападение, а Уилсън не трепна на два пъти от линията за 79:82. Павел Маринов вкара веднъж от същата дистанция - 80:82, но след това пропусна умишлено, а съдиите отсъдиха по-ранно влизане в полето и дадоха топката на гостите 1.7 секунди преди финалната сирена, като това бе и крайния резултат.
Станимир Маринов вкара най-много за България - 18 точки, докато Александър Везенков остана с 16, но при слаба стрелба - 4/13. Павел Маринов завърши с 15, а Александър Янев се включи стабилно от пейката с 9 точки, 6 борби и 2 асистенции.

Героят за финландците се казваше Анти Канерво. Гардът завърши с 18 точки, но 10 от тях дойдоха в ключов за развоя на срещата момент в третата част. Канерво наниза 5/6 от далечна дистанция. Джамар Уилсън пък вкара 20 точки и даде 7 асистенции, капитанът Шон Хъф добави 14, а Ерик Мърфи остана с 10. Лошата новина за гостите бе контузията на ветерана Туука Коти, който въобще не влезе в игра след почивката.

В понеделник България гостува на Исландия.