Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Свитолина извхърли Халеп от Шампионата на WTA

Въпреки че нямаше шансове за класиране на полуфиналите и излизане от “Червената група” в Шампионата на WTA, Елина Свитолина направи впечатляващ мач и срази световната номер 1 Симона Халеп с 6:3, 6:4 в последния двубой от групите в Сингапур.

Така 23-годишната Свитолина на практика класира Каролин Гарсия на полуфиналите в най-престижното събитие от календара на WTA, и то за сметка на румънката! Халеп направи много слаб предишен мач срещу Каролине Вожняцки (0:6, 2:6), а срещу Свитолина отново не бе на високо ниво, като пак регистрира прекалено голям брой непредизвикани грешки - цели 19, и то само за 19 гейма. Така за трета поредна година румънката отпада в груповата фаза на Шампионата на WTA, като най-доброто класиране е финал през 2014-а, загубен от Серина Уилямс.

Свитолина спечели подаването на Халеп във втория гейм и защити пробива за 3:0, след което взе безпроблемно първия сет. Украинката загуби на собствен сервис в началото на втория, но бързо поправи грешката си и стигна до два пробива за 4:3, след което затвори срещата с първото си разиграване за мача. Той продължи час и 12 минути.
Гарсия завършва “Червената група” на първо място и ще се изправи срещу неостаряващата Винъс Уилямс в единия полуфинал, а другият е спор между Каролине Вожняцки и Каролина Плишкова (победителка в “Бялата група”).
По-рано през деня французойката срази Вожняцки с рядко срещан обрат от 0:6, 6:3, 7:5.
"Това е не само най-добрата ми победа, но и последният ми мач за сезона. Просто играех освободено. Срещата завърши положително за мен и се радвам, че сложих край на 2017-а година с победа. Изкарах силен сезон и постигнах крайната си цел - участие в шампионата на WTA", каза носителката на пет трофея от януари месец насам Свитолина.