Спартак (М) измъкна важна победа, Попето влезе за секунди (видео)

Шампионът Спартак (Москва) се наложи с 2:1 над Ахмат в откриващия мач от 13-ия кръг в Премиер лигата и за първи път през сезона записа две поредни победи. Успехът бе и първи за отбора на чужд терен. Българският национал Ивелин Попов се включи в двубоя в Грозни чак в допълнителното време на мястото на Денис Глушаков. Спартаковци показаха характер и се сдобиха с ценни 3 точки. Точни за тима на Масимо Карера бяха Глушаков и резервата Лоренсо Мелгарехо, а за Ахмат се разписа Родолфо от дузпа.

Спартак заема 5-о място в класирането с 20 точки, а Ахмат е 6-и със 17. Следващото изпитание пред столичния гранд е домакинство на Севиля в Шампионската лига.

Преди паузата за националните отбори Спартак победи Урал в един от най-силните си мачове през сезона, а двете седмици без мачове дадоха шанс на част от основните футболисти на шампионите да се възстановят от контузиите си. Така в титулярния състав се завърнаха капитанът Денис Глушаков и звездата Куинси Промес. На пейката останаха Ивелин Попов и хърватският халф Марио Пашалич, както и централният защитник Иля Кутепов. Вместо руския национал, до Георгий Джикия в сърцето на отбраната действаше Сердар Тасчъ.
Наставникът на Ахмат Олег Кононов отново избра схема с петима защитници и един нападател в лицето на Аблайе Мбенг. Сенегалецът имаше подкрепата на Лео Жаба и Заур Садаев, а с по-дефанзивни функции в средата на терена бяха натоварени Исмаел и Аюб Бацуев.
Двубоят стартира с минута мълчание в памет на починалия спортен директор на Зенит Константин Сарсания. Мощен шут на Глушаков беше първата опасност пред вратата на домакините, но Евгений Городов внимаваше. Ахмат определено се стараеше да затваря фланговете за пробивите на Промес и Александър Самедов, но пък така оставаха повече свободни пространства за Педро Роча.
Спартаковци се чувстваха все по-комфортно на "Ахмат Арена" и в 30-ата минута поведоха след великолепна комбинация между Промес и Глушаков. Ударът на последния бе много прецизен и не остави шансове на Городов. Отговорът на домакините дойде бързо, но Александър Селихов излезе навреме и попречи на Лео Жаба да изравни. В края на полувремето Дмитрий Комбаров влезе на скорост в наказателното поле на Ахмат, но капитанът на домакините Ризван Уциев направи прецизен шпагат и изби в корнер.
Втората част започна без смени, а Ахмат демонстрира желание да промени хода на двубоя. Домакините обаче бяха твърде предвидими в опитите си да стигнат до голов удар. Спартак пък се прибра в половината си и чакаше възможности за контраатаки - тактика, която провали отбора в доста мачове от началото на сезона.
В 62-ата минута Промес намери Роча, той финтира съперник и стреля, но право в заелия добра позиция Городов. В 69-ата Тасчъ сбърка фатално и фаулира в наказателното поле Бернард Бериша. Ветеранът Родолфо спокойно вкара дузпата и по всичко личеше, че Спартак отново ще изпусне спечелен мач. Само две минути по-късно обаче московчани отново излязоха напред в резултата. Пас на Глушаков намери Луис Адриано, който преодоля Городов и вместо да стреля подаде на свободния Мелгарехо. Парагваецът не сгреши и отблизо опъна мрежата.
Мачът стана още по-интересен, а Аблайе Мбенг разтресе гредата над Селихов. Домакините дори претендираха, че топката е тупнала зад голлинията, но реферът Сергей Лапочкин не се подведе. Футболистите на Ахмат създадоха няколко разбърквания в наказателното поле на Селихов, но не се възползваха от тях. Малко преди изтичането на редовното време Куинси Промес можеше да реши всичко в полза на Спартак, но шутира в аут.