Холандия остана в играта, но само на теория (видео)

Холандия взе очаквана победа при гостуването си над Беларус и запази минимални шансове за второто място в група "А" от световните квалификации. "Лалетата" се наложиха с 3:1 и изостават с 3 точки от Швеция преди прекия двубой помежду им в Амстердам. Шведите обаче имат с цели 12 гола по-добра голова разлика, а именно тя е от решаващо значение за крайното класиране при равни точки.

Дейви Прьопер откри за Холандия преди почивката, но в 55-ата минута Максим Володко изравни. В края на двубоя Ариен Робен от дузпа и резервата Мемфис Депай осигуриха победата на "оранжевите".
Холандците знаеха резултата от мача на Швеция и това нямаше как да не им повлияе негативно, но съставът на Дик Адвокаат нямаше друг избор, освен да търси максимално изразителна победа на “Борисов Арена”. Наставникът на “оранжевите” заложи в предни позиции на Винсент Янсен, а зад него действаха Прьопер, Райън Бабел и капитанът Ариен Робен. Мемфис Депай и Дейви Клаасен бяха сред резервите, а заради контузия го нямаше Куинси Промес, който вкара два от головете за холандците при успеха с 4:1 над същия съперник в началото на квалификациите.

За Беларус единствената цел беше да се опита да направи така, че да не завърши на последното място в групата, след Люксембург. Селекционерът на домакините пусна в стартоеия си състав само един нападател в лицето на Сергей Сигневич.
Първите минути преминаха при много накъсана игра, а холандците се опитваха да стигнат до гол с индивидуални пробиви. При една от контрите на домакините Игор Баланович напредна добре, но после центрира лошо. В 24-ата минута Винсент Янсен нацели напречната греда, но секунди по-късно Робен технично подаде с едно докосване към Прьопер и халфът на Брайтън откри резултата. За Прьопер това беше трети гол в квалификациите, след като през миналия месец вкара две от попаденията при победата над България с 3:1.

В 27-ата минута топката за втори път се озова в мрежата на Беларус, но голът на Бабел беше отменен заради засада. До края на полувремето Холандия имаше още един шанс да удвои преднината си, но Сергей Черник с мъка изби силния шут на Тони Вилена, а после и Янсен не успя да преодолее беларуския страж.
След почивката домакините заиграха много по-освободено. В 53-ата минута Яспер Силесен спаси удар на Баланович, но в 55-ата нямаше какво да стори, след като самият Баланович подаде на далечната греда на Володко и той отблизо не сбърка - 1:1.

Дик Адвокаат веднага вкара Бас Дост на мястото на Вилена и схемата на Холандия стана още по-офанзивна. Робен и Проьпер постоянно налитаха към вратата на Беларус, но действията им бяха лесно предвидими.
Финалният щурм на холандците все пак даде резултат. В 84-ата минута Сигневич направи нарушение в наказателното поле и реферът Майкъл Оливър посочи бялата точка. Ариен Робен не трепна и реализира дузпата. Малко преди края на редовното време гредата спаси "лалетата", а в добавеното време Мемфис Депай изненада Черник от фаул и оформи успеха на гостите, който обаче най-вероятно ще остане само за статистиката.