Световният шампион ще защитава титлата си (видео + галерия)

Световният шампион Германия победи като гост Северна Ирландия с 3:1 и се класира директно за финалите на Мондиал 2018. Бундестимът записа 9-и успех от 9 мача и е недостижим на върха в група "С" на квалификациите в зона "Европа". Още до почивката Себастиан Руди и Сандро Вагнер дадоха солиден аванс на тима на Йоахим Льов, а в края на мача се разписа и Йошуа Кимих. Почетният гол за северноирландците бе дело на Джош Магенис в добавеното време.

Дори и точка щеше е достатъчна на Бундестима, за да си гарантира визи за световните финали.  Домакините пък имаха солидна преднина пред останалите отбори в групата и знаеха, че ще завършат на второто място в групата, което ще им осигури участие на плейофите. Ирландците дори имаха теоретични шансове да финишират първи, но те минаваха през задължителна победа на "Уиндзор Парк".Северна Ирландия - Германия 0:2@@@
В началото на квалификациите Германия победи Северна Ирландия с 2:0 у дома, а преди това надви същия съперник с 1:0 и на Евро 2016.  След днешната победа Бундестимът продължава да няма загуба в световна квалификация като гост от цели 83 години.

Ирландците бяха в серия от 5 поредни победи (при това без допуснат гол) за пръв път в историята си, но малцина вярваха, че тя ще продължи. Селекционерът Майкъл О'Нийл отново заложи на петима бранители, сред които и Гарет Макоули. Футболистът на Уест Бромич няма нито един мач за клубния си тим през сезона, но бе титуляр в сърцето на отбраната на домакините. В състава личаха имената на опитните Джони Еванс, Крис Брънт и Стивън Дейвис, а в атака действаха Кайл Лафърти и Джош Магенис.

Германия пристигна в Белфаст без някои от най-ярките си звезди - Мануел Нойер, Месут Йозил, Марио Гьотце, Сами Кедира и Тимо Вернер, но Йоахим Льов отново можеше да разчита на Жером Боатенг. Бранителят на Байерн (Мюнхен) игра рамо да рамо със съотборниците си в баварския гранд Матс Хумелс и Йошуа Кимих, а карето в защита се допълше от левия бек на Херта (Берлин) Марвин Платенхард. Ролята на централен нападател бе поверена на Сандро Вагнер, а зад него си партнираха Леон Горетцка, Юлиан Дракслер и капитанът Томас Мюлер.
50 Северна Ирландия - Германия 0:2
Двубоят започна с леден душ за ирландците, които получиха гол още във 2-ата минута. След атака на гостите по десния фланг топката беше избита извън пределите на наказатлното поле, където Руди я посрещна с бомбен шут и я заби под гредата. Стражът Майкъл Макгавърн нямаше какво да стори, а само две минути по-късно негова добра намеса попречи на Сандро Вагнер да удвои преднината на Бундестима.
За кратко изглеждаше, че футболистите на Северна Ирландия са се отърсили от шока, но всеки път, когато германците вдигаха темпото, се стигаше до голова опасност. В 18-ата минута Вагнер засече центриране на Кимих, но уцели гредата. В 20-ата Горетцка пропусна да се възползва от подаване на Руди, но секунди по-късно Томас Мюлер намери Вагнер, който се справи с опеката на Макоули и вкара четвъртото си попадение с националната фланелка.
Ранните голове поставиха мача изцяло под контрола на Маншафта. В 28-ата минута Дракслер стреля над вратата, а малко след това Хумелс направи същото след центриране от корнер. Единствената голова ситуация в полза на домакините дойде в 22-ата минута, но Марк-Андре тер Стеген внимаваше и спаси удара на оставения непокрит Кори Еванс.
На почивката Майкъл О'Нийл се отказа от един от бранителите си, в лицето на Лий Хъдсън и пусна Стюарт Далас, който да усили халфовата линия. Това не промени нищо за германците и те с лекота диктуваха събитията на терена. В 51-ата минута Томас Мюлер отправи удар с глава, но Макгавърн се разтегна и изби в корнер.
Домакините заиграха малко по-активно след 60-ата минута, но нямаха идея как да стигнат до гол. При една от поредните германски атаки топката беше върната към Тони Кроос, но той стреля много неточно.
Четвърт час преди края ирландците бяха близо до гола, но резервата Конър Уошингтън шутира малко над вратата. Германия отговори с пропуск на Льорой Сане, появил се на мястото на Дракслер. Бундестимът все пак отбеляза и трети гол, а негов автор стана Йошуа Кимих. Десният бек на гостите се възползва от грешка на Джони Еванс и от малък ъгъл провря топката между гредата и тялото на Макгавърн.
Дълбоко в добавеното време домакините се зарадваха на почетно попадения. Отбеляза го Джош Магенис глава.
Германия събра 27 точки и има голова разлика 38:3. В последния си мач Маншафтът ще приеме Азербайджан, а Северна Ирландия ще гостува на Норвегия в двубой без значение за крайното класиране.