Наполи пропусна да разгроми Ница (видео)

С попадения на Дрис Мертенс и Жоржиньо Наполи победи с 2:0 Ница в първи мач от плейофите за влизане в групите на Шампионската лига. Италианският тим имаше пълно превъзходство и можеше да спечели с по-убедителен резултат, а гостите завършиха с 9 човека, след като Венсан Козиело и Аласан Плеа бяха изгонени през второто полувреме.

Наполи направи много силна подготовка и постигна някои впечатляващи резултати, включително победа над Байерн (Мюнхен) насред "Алианц Арена". Момчетата на Маурицио Сари бяха амбицирани да сложат край на тенденцията от последните години италианските клубове да се провалят на последното стъпало преди групите на Шампионската лига. В атака стартираха Хосе Кайехон, Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние. Наставникът на гостите Люсиен Фавър пък не можеше да разчита на големите си звезди Марио Балотели и Уесли Снайдер. В опит да спре ударното трио на неаполитанци, той заложи на схема с петима бранители.
Домакините започнаха с мощен натиск още от първата минута, а Кайехон пропусна отлична възможност да открие резултата, стреляйки неточно с глава от няколко метра. В 13-ата минута обаче нямаше кой да спре Мертенс и белгиецът опъна мрежата. Той беше изведен на скорост, Данте не успя да го догони, а вратарят Йоан Кардинал излезе неразумно и след миг публиката на "Сан Паоло" ликуваше.

След гола италианците продължиха да доминират, а Кардинал отчасти се реваншира, спасявайки изстрел на Кайехон от близко разстояние. Мертенс пък опита атрактивна задна ножица и не беше далеч от това за втори път да порази вратата на "орлетата". Гостите в никакъв случай не се смутиха от негативния развой на мача и в края на полувремето имаха своите шансове да се разпишат. Венсан Козиело стреля коварно, а след това и младокът Алан Сен-Максимин се озова на добра позиция, но прати топката покрай гредата.
Малко преди почивката Кардинал се справи с фалцов изстрел на Инсиние, а после домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Кристоф Жале в наказателното поле, но преди това той беше избутан от Раул Албиол.

В 53-ата минута Инсиние направи непростим пропуск. Кардинал изби удар на Мертенс и топката отиде към италианския национал, но той не можа да улучи опразнената врата. Десетина минути по-късно Кайехон центрира отдясно, а Мертенс шутира встрани от целта.

Домакините определено търсеха втори гол, който да им даде спокойствие преди реванша. В 66-ата минута гредата спаси Ница, но в 69-ата Кристоф Жале повали Мертенс около границата на наказателното поле, а реферът Шимон Марчиняк посочи бялата точка - дузпа! Жоржиньо не сбърка и покачи на 2:0.
Десет минути преди края Венсан Козиело влезе грубо в краката на Желински и получи директен червен картон. Решението на съдията предизвика гнева на гостите, които се чувстваха ощетени и от дузпата. Французите се разкрещяха на Марчиняк, а най-активен в протестите си беше Аласан Плеа, който също беше изгонен.

В оставащите минути Наполи обсади наказателното поле на съперника, но пропусна да си улесни още повече задачата с трето попадение. За Ница ще е много трудно да заличи пасива си в реванша, особено в отсъствието на Козиело и Плеа, които ще бъдат наказани.

НАПОЛИ - НИЦА 2:0 (1:0)
1:0 Кайехон (13)
2:0 Жоржиньо (70) д.