Статистиката за ГП на Австрия - Ducati стартират като фаворити

Календарът за 2017-а в MotoGP вече е преполовен, но фаворит за титлата е доста трудно да се определи. Трудно е да се излъчат дори двама.

След перфектна стратегия, присъща на състезание от Формула 1, Марк Маркес отвя конкуренцията в Чехия и увеличи лидерската си преднина на 14 точки спрямо втория Маверик Винялес. След предстоящата този уикенд Гран При на Австрия вероятно обаче в челото на класирането за пореден път ще настъпят промени. Трасето е едно от най-бързите в програмата на шампионата. Като предимство на пистата, собственост на Ред Бул, се счита мощността, а като фаворит – тимът на Ducati.

Андреа Довициозо е фаворит за победата този уикенд. Миналата година той финишира втори зад съотборника си Андреа Яноне, а след това триумфира с три победи – две, от които този сезон. Италианецът оглави за кратко и генералното класиране тази година, все още е претендент за световния трофей и финишира шести в Чехия, въпреки че допусна грешка, подобно на Валентино Роси, и закъсня прекалено много със смяната на мотоциклетите.

Състезанието в Австрия може и да даде нужното на новия пилот на италианския тим, който замени Яноне – Хорхе Лоренсо. Той познава пистата много добре и през 2016-а финишира трети зад двамата пилоти на Ducati. От началото на сезона той се натъкна на редица проблеми, включително и в Чехия, катастрофира няколко пъти, а адаптацията към новата, по-различна машина продължава да не върви по план.

Маркес използва частния тест в Бърно, за да изпробва нови настройки на електрониката и да се подготви за Австрия. Испанецът катастрофира два пъти в началото на сезона, но във фазата, в която навлиза шампионатът, вече няма място за грешки и вероятно Маркес ще подходи предпазливо с целта да запази първото място. Като претендент за подиума ще бъде и съотборникът му – Дани Педроса, който миналия уикенд записа своя 150-и подиум.

Маверик Винялес и Валентино Роси несъмнено също ще бъдат заплаха за Honda, дори и за Ducati. Двамата държат второто и четвъртото място в генералното класиране, но с минимално изоставане.