Късен гол спаси Борусия Д в Италия (видео)

Борусия (Дортмунд) елиминира Аталанта в една от най-завързаните двойки от 1/16-финалите на Лига Европа след равенство 1:1 в Италия. Тимът на Петер Щьогер беше близо до отпадането, след като до 83-ата минута губеше с 0:1, но гол на левия бек Марсел Шмелцер прати “жълто-черните” в следващата фаза.

Аталанта доминираше сериозно до почивката и поведе с попадение на Рафаел Толой, но то се оказа недостатъчно за крайния успех.
Преди седмица двата тима изиграха много зрелищен мач на “Сигнал Идуна Парк”, в който късен гол на Миши Батшуай донесе победата на германците с 3:2. Резултатът обаче даваше добри шансове на Аталанта да елиминира “жълто-черните”.

Йосип Иличич и Алехандро Гомес водеха атаката на бергамаските, а Андре Шюрле, Кристиан Пулишич и Марио Гьотце действаха зад Батшуай в офанзивната линия на Борусия. Наказаният Юлиан Вайгъл беше заменен в средата на терена от Махмуд Дахуд.
Още в началото Аталанта притисна съперника и Иличич опита ножичен удар, а Мартен де роон стреля над вратата. В 11-ата минута Матия Калдара отклони с глава към Рафаел Толой след центриране от корнер и бразилецът отблизо откри резултата. По този начин защитникът до голяма степен изкупи вината си за многото допуснати грешки в Германия.

Домакините продължиха да са по-активни и Гомес шутира опасно, а после Браян Кристанте не можа да вкара отблизо с глава.
В средата на полувремето гол на Гьотце беше отменен заради засада, а после Де Роон едва не си заби автогол. И двата отбора атакуваха на скорост, а играта им изобилстваше от грешки в средата на терена, но публиката в Реджо Емилия не скучаеше.

И в първите минути след почивката Аталанта беше по-добрият отбор, но Гомес, Калдара и Иличич пропуснаха да увеличат преднината на домакините. Борусия можеше да си създаде още по-големи проблеми след лошо връщане на Шюрле към Роман Бюрки, но стражът излезе навреме. Швейцарецът имаше и други добри намеси, които съхраниха минималното изоставане на дортмундци.

Не толкова сполучливи бяха изявите на неговия колега Етрит Бериша. Албанецът на вратата на Аталанта се провали в 83-ата минута и изби топката в краката на притичалия Шмелцер, който без забавяне я прати в мрежата. До края Джанпиеро Гасперини не направи никакви смени, но футболистите му не съумяха да отбележат втори гол и да елиминират германците.