Русия подчини Турция в Трабзон (видео)

Русия започна с победа участието си в Лигата на нациите. Възпитаниците на Станислав Черчесов се наложиха с 2:1 над Турция като гост. Точни за руснаците бяха Денис Черишев и Артьом Дзюба, а Сердар Азиз вкара единствения гол за домакините, които имаха невероятна подкрепа от публиката в Трабзон. В добавеното време Дзюба уцели гредата, а Андрей Луньов изби опасен удар на Хакан Чалханоолу.

Съставът на Русия бе доста различен от този, с който тимът стигна до 1/4-финалите на световното първенство. Братята Березуцкий и Сергей Игнашевич се отказаха от футбола, а Юрий Жирков и Александър Самедов се отказаха от националния тим. В новата селекция на Черчесов има само 6 футболисти над 30-годишна възраст и нов капитан в лицето на Артьом Дзюба. Таранът на Зенит получи лентата заради отсъствието на контузения Игор Акинфеев. Той бе заменен на вратата от Луньов, а травми оставиха извън отбора още Алан Дзагоев и Александър Головин. Въпреки това, халфовата линия изглеждаше стабилна с Далер Кузяев, Роман Зобнин, Александър Ерохин и Юрий Газинский.
Турция също e в период на смяна на поколенията. Селекционерът Мирча Луческу не повика опитните Арда Туран, Бурак Йълмаз, Джанер Еркин и Емре Бельозоолу, но отново можеше да разчита на Чалханоолу. Халфът на Милан и Дженгиз Юндер от Рома действаха по двете крила, а на върха на атаката за домакините беше Дженк Тосун.

Русия поведе в 13-ата минута с красив гол на Денис Черишев, който се намира в отлична форма още от Мондиал 2018. Марио Фернандес центрира отдясно, Кузяев продължи с глава, а Черишев, без да се бави, заби топката под гредата. Подкрепяни от публиката, домакините се опитаха да отвърнат на удара, но рядко успяваха да създадат интересни атаки. В 30-ата минута Черишев с лекота се справи с двама бранители и качи топката на главата на Дзюба, но той стреля право в ръцете на Серкан Киринтили.

Ерохин също пропусна да удвои аванса на "Сборная", а в 41-ата минута Турция изравни. Джикия изби топката с глава и тя попадна на крака на Сердар Азиз, който през куп от тела и прати в мрежата за 1:1. Това беше единствената голова ситуация за турците до почивката и те се възползваха от нея.

В 49-ата минута Гаазинский изведе Дзюба, той елегантно овладя топката и я пусна покрай вратаря за 2:1. Турците отново бяха в ролята на догонващи и трябваше да рискуват. Няколко центрирания създадоха напрежение пред руската врата, но Луньов беше безпогрешен.

В 80-ата минута стражът на Зенит спаси удар на Юндер, а след това Дзюба пропусна да реши всичко с трети гол за Русия. В самия край на мача Чалханоолу остана сам срещу Луньов, но той отново показа класа и запази трите точки за гостите.

След няколко дни руснаците приемат Чехия в контрола.

ТУРЦИЯ - РУСИЯ 1:2 (1:1)
0:1 Д. Черишев (13)
1:1 С. Азиз (41)
1:2 А. Дзюба (49)