БожиДар изстреля "лъвовете" в Словения (видео)

Националният отбор на България стартира отлично участието си в новия турнир на УЕФА - Лига на нациите. "Трикольорите" надвиха с 2:1 Словения в първия си мач от група 3 на зона "C", а в герой за "лъвовете" се превърна Божидар Краев, който вкара и двата гола. Родният талант отбеляза първите си голове за тима в 3-ата и 59-ата минута, докато Миха Зайц беше точен за домакините в 38-ата минута.

Селекцията на Петър Хубчев направи страхотен подарък на родните фенове по случай 133-годишнината от Съединението на България.
Освен Краев, се отличи и вратарят Пламен Илиев, който направи няколко отлични спасявания и те бяха в основата на успеха. Всички играчи показаха отличен колектив и играха с желание да зарадват българите на националния празник.

На стадион "Стожице" в Любляна "лъвовете" излязоха с новия си резервен червен екип. Около 200 български фенове по трибуните получиха кутийки с родни знамена, подарени им специално от Българския футболен съюз по случай 133 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, което отбелязваме днес.

Селекционерът на България Петър Хубчев определи следните титуляри. На вратата започна Пламен Илиев, а пред него в защита стартираха Иван Бандаловски, Николай Бодуров, Божидар Чорбаджийски и Васил Божиков. Двойка вътрешни халфове бяха Георги Костадинов и Симеон Славчев, а малко пред тях играха Божидар Краев. Капитанът Ивелин Попов водеше атаката, подкрепян по фланговете от Кирил Десподов и Тодор Неделев. Бившият играч на  Лудогорец Роман Безяк бе оставен на пейката.

Президентът на УЕФА Александър Чеферин, който е словенец, изгледа срещата в компанията на Борислав Михайлов, с който са добри приятели. Човек номер едно в европейския футбол беше решил да гледа своята родина и България в старта на турнира, който беше създаден от неговия щаб.

Двубоят стартира ударно за селекцията на Хубси, която след по-малко от 130 секунди вече водеше. Точен беше Божидар Краев с плътен изстрел от около 22 метра. Играчът на Мидтиланд получи подаване на Десподов, което мина през краката на Кърхин, след което прати топката в десния долен ъгъл на Белец. Това е първи гол за футболиста с №12 за България в петия му двубой.

Последваха няколко опасни атаки на домакините, които стреснаха родната защита, но без да се стига до опасен удар в очертанията на вратата на Пламен Илиев. Кирил Десподов пък си изпроси глупав жълт картон в 14-ата минута.

"Лъвовете", които добре затваряха пространствата, пък на контраатака пропуснаха да удвоят, най-вече бъркайки в последното подаване. В 34-ата минута Краев реши да стреля, а не да подава, когато нахлу отдясно в наказателното поле. Няколко минути по-късно домакините стигнаха до изравнително попадение, което дойде след удар с глава на Зайц. Халфът на Емполи прати топката неспасяемо в горния десен ъгъл на Илиев, след като стреля между Костадинов и Чорбаджийски. За съжаление на "лъвовете" попадението дойде с първия точен удар в нашата врата. Голът стресна играчите на Хубчев, които до края на първата част сбъркаха доста топки.

На почивката в игра влезе Ангел Лясков, който замени получилия травма Васил Божиков. Това бе дебют за младия футболист на ЦСКА-София. В 52-ата минута Пламен Илиев с отличен рефлекс запази вратата си. Стражът изби с една ръка в корнер удар на Ясмин Къртич. Славчев и Кърхин получиха картони, а родните национали започнаха отново да играят по-напред. Така в 58-ата минута България поведе за втори път в този мач, а голмайсторът отново се казваше Божидар Краев. Юношата на Левски беше изведен с отлично подаване от Ивелин Попов, вратарят Белец се хвърли в неговите крака, за да избие топката, но тя рикошира в Краев, който остана сам пред празната врата и вкара своя втори гол за представителния тим на България.

Попадението върна увереността на българите, а Тодор Неделев демонстрира отлична техника и поглед върху играта в 60-ата минута, когато изведе майсторски Десподов. Бързакът беше фаулиран на границата на наказателното поле, а ударът от фаул на Попов мина високо над вратата. Последва грешка на звездата на Ботев (Пловдив), но Илиев спаси в 65-ата минута.

Роман Безяк влезе на мястото на Кърхин, а словенците натиснаха. Славчев отвърна с удар над гредата. Тим Матавж се появи в игра на мястото на Шпорар. Героят за българите Краев излезе след удар с противников футболист, като беше заменен от Мартин Райнов.

Домакините натиснаха, като Илиев два пъти спря Матавж. Деветката на домакините стреля опасно, но вратарят спаси със сетни усилия. Минута по-късно стражът излезе извън наказателното поле и спря отново Матаж, който се бе откъснал от засадата.

След левия защитник на "червените", дебют за България направи и левият бранител на Левски Иван Горанов, който влезе на мястото на Неделев в 82-ата минута. Домакините пуснаха в игра и Дервишевич.

Удар на Безяк беше спасен от Илиев в 84-ата минута. Последните минути Словения натисна силно, но въпреки това България запази преднината си и си тръгна с три точки,

а сега предстои домакинство на Норвегия в неделя, която победи Кипър с 2:0

.

"Лъвовете" продължиха положителната си традиция срещу Словения, като записаха трети успех от три мача. За втори път пък побеждават на 6 септември, след като сториха това преди 12 години, с 3:0, на стадион "Васил Левски", а мачът беше квалификация за Евро 2008. Освен това родните национали стартират кампания с победа далеч от София за първи път от 2014 година, когато надвиха с 2:1 Азербайджан в квалификациите за Евро 2016 година. Тогава Норвегия също беше в нашата група, като скандинавците взеха шест точки, но сега е време за реванш.

СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:2
0:1 Краев (3)
1:1 Зайц (39)
1:2 Краев (59)

СЛОВЕНИЯ (4-2-3-1):

1.Белец; 2.Скубич, 5.Струна, 17.Мевля, 13.Йокич; 10.Кампъл (82-7.Дервишевич), 6.Кърхин (66-11.Безяк); Зайц, 8.Куртич, 21.Вербич; 19.Шпорар (73-9.Матавж)

Селекционер: Т. Кавчич

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1):

23

.

П. Илиев; 11.Бандаловски, 5.Бодуров, 4.Чорбаджийски, 15.Божиков (46-21.Лясков); 7.Г. Костадинов, 6.Славчев; 19.Десподов, 12.Краев (70-20. Райнов), 8.Неделев (81-17.Горанов); 10. И. Попов

Селекционер: П. Хубчев