Какъв мач само! Франция ликува, тийнейджър изрита Меси и Аржентина от Мондиала! (видео)

Франция е първият четвъртфиналист на Световното първенство в Русия. “Петлите” отстраниха Аржентина с 4:3 в осминафинала, игран в Казан. Срещата бе изпълнена с много вълнуващи моменти и обрати, но европейците триумфираха заслужено, показвайки, че на този етап са по-класният тим. Големият герой за състава на Дидие Дешан бе 19-годишният Килиан Мбапе, който отбеляза два гола и спечели дузпа, която Антоан Гризман реализира. Друг младок - десният бек Бенжамен Павар също бе точен за французите. За гаучосите вкараха Анхел Ди Мария, Габриел Меркадо и резервата Серхио Агуеро. Голямата звезда на аржентинците Лионел Меси така и не успя да оправдае големите очаквания, които му бяха възлагани и не съумя да поведе тима си към следващата фаза, въпреки че в статистиката зад името му в този мач ще личат две асистенции.

Двата тима стигаха по доста различен начин до това ниво на първенството. “Петлите” спечелиха без особени проблеми Група “С” на турнира, записвайки седем точки - две победи срешу Австралия и Перу и равенство 0:0 с Дания. Дидие Дешан заложи на състава, който победи тима от Южна Америка във втория мач на тима в Русия. На вратата бе капитанът Юго Лорис, а пред него четорката Бенжамен Павар, Рафаел Варан, Самюел Юмтити и Люка Ернандес. Вътрешни халфове бяха Пол Погба и Нголо Канте. По двете крила действаха Килиан Мбапе и Блес Матюиди, а зад нападателя Оливие Жиру беше Антоан Гризман.

c

Аржентина пък се промъкна до елиминациите с четири точки в Група “D”. Гаучосите започнаха с равенство срещу дебютанта Исландия, последва тежка загуба с 0:3 от Хърватия и късен гол на Маркос Рохо донесе успеха над Нигерия, който се оказа решаващ за продължаването напред. Хорхе Сампаоли заложи на голямата звезда на тима Лионел Меси за върха на атаката. Нападателят на Барселона действаше като фалшива деветка, подпомаган от Анхел Ди Мария и Кристиан Павон по двете крила, но така и не показа, че се чувства комфортно на тази позиция. На вратата бе Франко Армани, а в защита Николас Таляфико, Маркос Рохо, Николас Отаменди и Габриел Меркадо. В халфовата линия бяха Евер Банега, Хавиер Масчерано и Енцо Перес.

Първото опасно положение в мача дойде в деветата минута. Тогава Франция бе много близо до откриване на резултата от пряк-свободен удар. Шутът на Гризман мина над стената и се спря в горната греда на Армани, който не помръдна.

Малко по-късно обаче Франция вече водеше в резултата. Мбапе направи впечатляващ пробив от собствената си половина и отвя със скоростта си цялата защита на съперника. Последния човек - Рохо, го задържа в наказателното поле и съдията посочи бялата точка. От дузпата Гризман не сбърка и откри.

В минутите след гола Аржентина опита да наложи натиск, който обаче оголваше задните позиции на тима и на няколко пъти съперникът контраатакуваше опасно. Първо отново Мбапе бе спънат на границата на наказателното поле, но от фала не произлезе нищо опасно, а по-късно Гризман нахлу опасно, но пасът му към Погба не пресечен от вратаря.

124 Франция - Аржентина 4:3

В 41-ата минута Аржентина изравни. Анхел Ди Мария бе оставен непокрит на чиста позиция за стрелба и с отличен шут с левия крак прати топката в горния ъгъл на Лорис.

Втората част започна отлично за Аржентина и само няколко минути след подновяването на играта гаучосите вече бяха напред в резултата. След изпълнение на фал топката стигна до Меси, който стреля, а топката се отклони в Меркадо и влезе във вратата на Лорис за втори път.

След попадението на гаучосите Франция тръгна напред и стигна до успех в 57-ата минута. При едно центриране отляво топката стигна до десния бек Павар, който с неспасяем удар с външен фалц направи 2:2.

Седеми минути по-късно "петлите" отново бяха напред в резултата. Ново центриране отляво внесе смут в наказателното поле на гаучосите, където Мбапе овладя и освобождавайки се от двама бранители прокара топката зад Армани със силен шут.

Съвсем скоро Франция нанесе съкрушителния си удар с четвърти гол. Мълниеносна контраатака, преминала през Погба, Гризман и Жиру прати Мбапе сам срещу вратаря, който без да се бави покачи на 4:2.

До края на мача Франция се прибра в половината си и действаше опасно на контраатака. Аржентинците нямаха ясна идея как да се върнат в мача, но все пак в даденото от съдията продължение успяха да върнат един гол. Меси центрира отлично към Агуеро, който бе изпуснат от защитата и с глава намали до 4:3. Гаучосите успяха да организират една последна атака, която можеше да доведе срещата до тотална драма и продължения, но нападението му не доведе до желания резултат.

Така Франция вече е сред най-добрите осем в света. Играчите на Дидие Дешан показаха, че с право са слагани сред големите фаворити за титлата и демонстрираха, че могат да действат атрактивно, но в същото време рационално и не се огънаха под напредежението в моментите, когато изоставаха в резултата. Мбапе пък показа, че може да бъде следващата голяма звезда на футбола, когато ерата на Меси и Роналдо отмине. "Петлите" очакват победителя от двойката Уругвай - Португалия в следващата фаза.

Аржентина пък сякаш се разделя с разочарование с поколението на Меси за албиселесте. Дори и Лео да продължи да играе за националния отбор, голяма част от сегашния състав изиграха последния си мач за представителния тим. Най-вероятно това е и краят на Хорхе Сампаоли начело на аржентинците.