Слаба България взе само гейм на Иран в Техеран (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха 9-а загуба в Лигата на нациите, след като отстъпиха на Иран в Техеран с 1:3 (22:25, 15:25, 25:23, 14:25) в един от  най-слабите си мачове от началото на турнира.

Селекционерът Пламен Константинов направи 4 промени в стартовия състав за разлика от вчерашния двубой срещу Германия (2:3) в столицата на Иран.

Двубоят с “персите” започнаха Николай Учиков, Димитър Маринков, Розалин Пенчев и Красимир Георгиев.

“Персите” поведоха набързо с 2:0 в мача. Веднага след това Пламен Константинов поиска прекъсване за България. 19-годишният диагонал Сафер Каземи направи 6:1 за Иран. Светослав Гоцев атакува в аут и Иран поведе с 8:2 при първото техническо прекъсване.

Николай Учиков атакува технично за 4:10. Красимир Георгиев намали до 7:12 след атака през центъра. Розалин Пенчев атакува успешно по правата от зона 4 за 9:12. Игор Колакович взе прекъсване на Иран. “Персите” дръпнаха отново с 4 точки при второто техническо прекъсване - 16:12.  Атака в мрежата на Сабер Каземи и разликата стана само 2 точки при 14:16. Страхотно пусната топка над глава на Мир Сайед Маруфлакрани и 17:14. Блокаут на Николай Учиков намали разликата до 18:21.Влезлият като резерва Валентин Братоев намали разликата до 3 точки при 20:23. България свали разликата до 2 точки и това принуди Игор Колакович да вземе прекъсване за Иран. Светослав Гоцев би сервис в мрежата и “персите” стигнаха до геймбол при 24:21. Двоен блок Георги Сеганов и Красимир Георгиев - 22:24. Самон Фаези атакува през центъра и Иран спечели първата част с 25:22.

Възпитаниците на Игор Колакович дръпнаха с 5:2 в началото на втората част. Учиков атакува мощно за 3:5. Светослав Гоцев атакува през центъра за 4:6. Николай Учиков атакува по правата от зона 4 - 5:7. Иран поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Пайп на Розалин Пенчев съкрати разликата само до 1 точка - 7:8.Великолепно вдигане с една ръка на Мир Сайед Маруфлакрани доведе да атака на Милад Ебадипур - 9:7. Атака на Розалин Пенчев от зона 2 по диагонала - 8:10. Нова мощна атака на Розалин Пенчев по правата от зона 2 - 9:11. Розалин Пенчев би сервис в мрежата за 10:13, а в следващото разигравене изпрати топката в аут от пайп - 10:14. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Димитър Маринков игра с блокадата за 11:15. Илия Петков не стигна навреме за атака в центъра и Иран поведе с 16:11 при второто техническо прекъсване. При 18:11 Добромир Димитров се появи в игра за България. Димитър Маринков атакува в аут, но Пламен Константинов поиска видео повторение, което даде точката за България, след като се установи блокаут - 12:18. Единичен блок на Саман Фаези и 20:12 за Иран. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Николай Учиков атакува в аут и Иран поведе с 21:13. Милад Ебадипур атакува в аут за 13:23. Николай Учиков атакува мощно по правата за 14:23. Грешка от начален удар на Николай Учиков даде победата на Иран във втората част с 25:15.
Третата част също стартира отлично за волейболистите на Иран, които поведоха с 4:0. Пламен Константинов взе прекъсване, но не отрони и дума по време на таймаута, а Валентин Братоев се опита да мотивира съотборниците си. Иранците поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване. Светослав Гоцев намали до 7:10. При 7:11 в игра отново се появи вторият разпределител Добромир Димитров. Двоен блок Георги Сеганов - Николай Учиков намалиха резултата до 11:12. България изравни при 12:12, след като националите записаха 5 поредни точки. Иран успя отново да поведе с 2 точки при 16:14. България изръвни при 18:18 и Игор Колакович взе прекъсване за Иран. Троен български блок направи резултата 22:22. При 22:23 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Розален Пенчев изравни при 23:23. Николай Учиков атакува по блокадата и България стигна до геймбол при 24:23. 25:23. Розалин Пенчев изведе България до успех в третата част с 25:23.
Добромир Димитров остана на игрището в началото на 4-ата част.  Али Шарифи изведе Иран напред с 4:3. “Персите” дръпнаха с 4 точки при първото техническо прекъсване - 8:4, след като хванаха на блокада атака на Светослав Гоцев. Волейболистите на Иран дръпнаха със 7 точки при 17:10 и започнаха да се забавляват истински на игрището. Разпределителят Мир Сайед Маруфлакрани пусна по уникален начин топката в полето на България за 19:11. Али Шарифи блокира атака на Валентин Братоев и Иран поведе с 23:13. Грешен сервис на Валентин Братоев и “персите” стигнаха до мачбол при 24:14. Още при следващото разиграване Сабир Каземи завърши успешно атаката си и донесе успеха на Иран в 4-ата част с 25:14 и в мача с 3:1 гейма.
Розалин Пенчев стана най-резултатен за България с 16 точки (57% ефективност в атака), а Николай Учиков добави още 13 точки (44% ефективност в атака. Красимир Георгиев записа 9 точки (1 ас, 3 блока, 50% ефективност в атака).

За Иран Саман Фаези заби 18 точки (3 блока, 72% ефективност в атака), а Мортеза Шарифи добави още 16 точки (2 аса, 2 блока, 66% ефективност в атака).