Русия удари Египет и си осигури участие в 1/8-финалите (видео + галерия)

Вдъхновеният отбор на Русия на практика се класира на 1/8-финалите на световното първенство у дома, след като постигна втора победа в груповата фаза. След 5:0 над Саудитска Арабия на старта тази вечер "сборная" се разправи с Египет, като спечели с 3:1 в Санкт Петербург. И четирите попадения паднаха през втората част, като головата сметка за Русия беше открита след автогол на Ахмед Фати в 47-ата минута.

12 минути по-късно Денис Черишев удвои аванса на Русия с третия си гол на световното . В 62-ата минута всичко свърши за Египет, след като Дзюба вкара за 3:0. В 73-ата минута Мохамед Салах от дузпа вкара почетно за тима от Северна Африка, но за повече египтяните нямаха сили. В другия мач от групата утре Уругвай играе със Саудитска Арабия и при успех също ще си гарантира участие в плейофите.

48 Феновете на Русия срещу Египет
Селекционерът на Русия Станислав Черчесов извърши две смени спрямо първия мач, като на мястото на контузения Алан Дзагоев от първата минута започна Денис Черишев, а в атака вместо Фьодор Смолов действаше Артьом Дзюба.

100 Русия - Египет 3:1
Голямата новина в състава на Египет беше завръщането сред титулярите на звездния нападател Мохамед Салах, който пропусна първата среща на световното, тъй като все още се възстановяваше от контузията в рамото, получена по време на финала на Шампионската лига.

Двубоят започна с опасна атака на "сборная", но нападател на Русия се размина с топката в наказателното поле. Надмощието на Русия продължи в първите десетина минути на мача, но нападателите така и не стигаха до чисти положения. Египет стигна до първото си опасно положение в 13-ата минута, когато "фараоните" се настаниха пред вратата на Игор Акинфеев след серия от ъглови удари, но нищо не последва.

Минути по-късно нападателят на Египет Трезеге стреля фалцово към вратата, но топката мина встрани от вратата. Като цяло в първите минути на двубоя руснаците успяваха да опазят звездата на Египет Мохамед Салах, който играеше малко с топката. В 33-ата минута обаче нападателят на Ливърпул беше "изпуснат" в близост до вратата на Акинфеев, но Жирков удпя да изчисти топката от крака му и изчисти в ъглов удар. Атаките на египтяните ставаха все по-опасни, което не вещаеше нищо добро за "сборная". В 42-ата минута Салах отправи опасен удар с левия крак, но не намери целта.

Всичко в този мач се реши след почивката. Две минути след подновяването на играта капитанът на Египет Ахмед Фатхи си отбеляза автогол, докато се опитваше да блокира удар на Роман Зобнин.
Това попадение даде крила на домакините, които в следващите 15 минути отбелязаха нови два гола, дело на Денис Черишев и Артьом Дзюба.

Самедов и Фернандес комбинираха добре по дясното крило. Последният намери Черишев, който дебнеше на границата на вратарското поле и нападателят на Виляреал нямаше как да сбърка от тази позиция. Малко по-късно Дзюба с плътен удар направи аванса на домакините, след като овладя преди това топката на гърди и не остави шанс на вратаря на Египет.Египтяните стигнаха до почетен гол в 73-та минута, когато звездата на тима Мохамед Салах реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Зобнин срещу самия него. В оставащите минути не паднаха повече голове и Русия спечели двубоя с 3:1, с което събра 6 точки и на практика си осигури участие в плейофите. В понеделник "сборная" излиза в последния си мач от груповата фаза срещу Уругвай, докато Египет ще търси успех срещу Саудитска Арабия.

Русия - Египет 3:1
1:0 - Фати (47-авт.)
2:0 - Черишев (59)
3:0 - Дзюба (62)
3:1 - Салах (73-д)

РУСИЯ (4-3-2-1): Акинфеев; М. Фернандес, Кутепов, Игнашевич, Жирков; Самедов, Газинский, Зобнин; Черишев, Головин; Дзюба.

Селекционер: С. Черчесов

ЕГИПЕТ (4-4-2): Ел Шенави; Габр, Хегази, Фати, Абделшафи; Хамед, Елнени, Трезеге, Хасан; Мосен, Салах.