"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Барса се провали в луд мач на "Камп Ноу" (видео+галерия)

Испанският шампион Барселона не взе нито точка срещу Бетис в зрелищен мач на "Камп Ноу", завършил 3:4. Андалуският тим разби защитата на "блаугранас" и се поздрави с победата в двубой от 12-ия кръг на Ла Лига, белязан от завръщането на Лионел Меси.
Севилци вкараха два безответни гола преди почивката чрез Жуниор (20) и Хоакин (34). Меси се разписа от дузпа в 68-ата минута, но само три минути по-късно Джовани Ло Селсо върна преднината на "зелено-белите" след фрапантна грешка на Марк-Андре тер Стеген. Артуро Видал вкара за 2:3 в 80-ата минута, но последва нов удар на Бетис - гол на бившия играч на Реал Мадрид Серхио Каналес (83). В 90-ата Меси отново доближи каталунците с попадение за 3:4, признато след повече от минута след консултация с ВАР.
Загубата на Барселона завързва още повече борбата за титлата. Барса е само на точка пред Атлетико Мадрид, като в следващия кръг двата тима се изправят един срещу друг.
Лионел Меси се завърна в стартовия състав след лечение на травма. Малком получи шанс като титуляр по левия фланг. Жерард Пике и Клеман Лангле за пореден път оформиха централната защитна двойка. Кике Сетиен подреди 3-5-2 с Хоакин Санчес и Лорен Морон в предни позиции.
Още в 44-ата секунда Меси се сдоби с брилянтна възможност за гол. Луис Суарес хитро изведе Малком отляво, той центрира за Лео, който се добра до топката, но не я уцели добре с левия крак на около шест метра от голлинията. В четвъртата минута Пике се подхлъзна и даде възможност за остра контра на андалуския тим. Хоакин подаде вертикално, Джовани Ло Селсо нахлу на скорост в наказателното поле, ала беше блокиран. Две минути по-късно Малком реши да шутира към близкия ъгъл и прати кълбото покрай сглобката, залагайки на силата.
Секунди по-късно Баломпие изпусна чудесен шанс. Серхио Бускетс сгреши, Пике покри засадата, Марк-Андре тер Стеген излезе, но не стигна до топката, а Хоакин насочи над гредата, изпреварвайки вратаря. Гостите от "Бенито Вийямарин" пресираха високо и очаквано се бореха за владението на топката. В 12-ата Меси задържа топката, премина между двама бранители, навлезе в наказателното поле, където беше блокиран при удара.
В 20-ата "вердибланкос" се измъкнаха по изключителен начин от пресата на каталунците и организираха голова атака. Жуниор получи по левия фланг, Сержи Роберто не намери начин да му противодейства, играчът на Бетис шутира в близкия ъгъл между краката на испанския национал, а Тер Стеген направи крачка в грешната посока и нямаше как да реагира.
Голът повдигна още повече духа на гостите, които продължиха да атакуват. В 22-ата Хоакин центрира отдясно към Жуниор, който не се справи с овладяването на топката на 12 метра от голлинията. В 25-ата Меси центрира от статично положение, Лангле спечели битката за позиция с Марк Бартра и засече топката с крак от въздуха. Вратарят Пау Лопес успя да избие с една ръка.
Момчетата на Кике Сетиен продължиха да разкъсват отбраната на "блаугранас". В 30-ата Тер Стеген направи страхотно спасяване с една ръка. Бившият играч на Барселона Кристиан Тейо се разходи между бранители в наказателното поле и стреля от десет метра към близкия ъгъл, но германецът показа класата си. Минута по-късно "Камп Ноу" отново изтръпна, защото след центриране отляво се стигна до опасно засичане. Повторенията показаха, че има засада.
В 34-ата натискът на Бетис донесе нов гол. Жуниор отново надигра Сержи Роберто, центрира остро, на магия никой не засече топката, но тя стигна до Тейо извън наказателното поле, който подаде към свободния на десетия метър Хоакин и ветеранът насочи до гредата - 0:2.
В 42-ата Меси някак задържа топката, комбинира с Жорди Алба и центрира към Сержи Роберто. Десният защитник свали за Луис Суарес, а уругваецът стреля над гредата от трудна позиция. Бетис категорично надигра испанския шампион през първото полувреме. Андалусците имаха предимство в халфовата линия, благодарение на избора на схема 3-5-2. Каталунците пък се задъхваха без контузения Филипе Коутиньо.
За началото на второто полувреме на терена излезе Артуро Видал, заменяйки слабия днес Артур.
Едва 15 секунди след влизането си Видал шутира опасно. "Синьо-червените" развиха добра бърза атака, а чилиецът стреля ниско по диагонала - вратарят Пау Лопес не задържа топката в ръцете си в първия момент, но все пак улови. В 48-ата Меси отправи много добър изстрел от дъгата, но топката профуча в аут. Вратарят беше закъснял за плонжа, тъй като ударът имаше необходимата сила.
В 51-ата Малком укроти за Луис Суарес, той подаде към Меси в наказателното поле, но аржентинецът не намери как да се обърне и спечели само корнер. Центрирането от ъгловия удар беше на първа греда, където Бускетс беше изпуснат и стреля с глава - прекалено високо.
В 56-ата Меси задържа топката на границата на наказателното поле и изведе Сержи Роберто, който изпревари вратаря и чукна за Артуро Видал, който обаче беше направил крачка напред и не успя да засече. В същата минута Валверде изведе Малком и пусна Мунир Ел Хадади. В 58-ата Лео даде нов извеждащ пас, този път освободи Суарес, който стреля и прати топката от външната страна на мрежата.
В 64-ата "зелено-белите" развиха чудесна атака. Тейо стреля от малък ъгъл по диагонала и топката облиза гредата от външната страна. В 66-ата Жорди Алба си изработи дузпа. Той направи двойно подаване с Меси и беше задържан от Тейо и останаха съмнения дали нарушението е в наказателното поле. Ла Пулга реализира безапелационно от бялата точка - 1:2.
В 69-ата съдията Матеу Лаос вбеси футболистите на домакините, след като спря много опасна тяхна атака, за да покаже жълт картон на играч на гостите. В 70-ата резервата Карлес Аленя шутира покрай гредата от 21 метра. Минута по-късно Бетис вече дишаше по-спокойно, след като вкара трети гол. Ло Селсо стреля наглед не толкова опасно, но Тер Стеген подцени топката и позволи тя да го "ухапе" по ръкавиците и да влезе под напречната греда - 1:3.
В 80-ата Мунир получи топката при много съмнително положение за засада. Нападателят правилно потърси подаване вдясно и Видал вкара с шпагат на празна врата - 2:3. Въпреки протестите за засада голът беше зачетен. Само минута по-късно Иван Ракитич получи втори жълт картон за грубо нарушение в центъра. Гостите от Севиля продължиха да играят нападателно, а защитниците на каталунците се задъхваха все повече. В 83-ата Жуниор беше изведен сам срещу Тер Стеген, но германецът излезе навременно и спаси. В рамките на същата минута защитата на каталунците отново беше пробита. Жуниор се включи за сетен път отляво, центрира и резервата Серхио Каналес сложи крак, за да вкара за 2:4.
В 89-ата Пике изпусна по наглед невъзможен начин. Той и Видал бяха сами на втора греда на два метра от голлинията. Защитникът стреля с глава над гредата и направи фамозен пропуск. Топката беше доста по-удобна за Видал. В 90-ата домакините отново пратиха кълбото в мрежата, но при първоначално вдигнат флаг на засада. Съдията Лаос изчака обаждане от видеоасистентите, които го информираха, че няма засада и голът редовен. Артуро Видал се измъкна отдясно и подаде към Меси, който вкара почти от голлинията - 3:4.
Тази вечер Еспаньол може да се изравни по точки с Барселона. При победа пък на Реал Мадрид над Селта "белите" ще се придвижат на четири точки от "лос кулес".