Байерн срещна сериозен отпор, но взе задължителните 3 точки

С цената на много усилия Байерн (Мюнхен) пребори РБ (Лайпциг) с 1:0 у дома в среща от 16-ия кръг на Бундеслигата и стопи до 6 точки изоставането си от лидера Борусия (Дортмунд). Франк Рибери реализира единствения гол в 83-ата минута. С равен актив с баварците е Борусия (Мьонхенгладбах), а в петък предстои директен сблъсък между съименниците в германския елит.
В добавеното време реферът изгони по един играч от двата тима - Ренато Санчес и Щефан Илзанкер. През първото полувреме пък отборите си размениха по една греда.
Гостите от Лайпциг по нищо не отстъпваха на шампионите и имаха своите шансове за гол. И при третата си визита на "Алианц Арена" за първенство обаче те не завършват с 11 души и в крайна сметка все губят.

Нико Ковач заложи от първата минута едновременно на Кингсли Коман и Серж Гнабри, които заедно с Томас Мюлер трябваше да действат най-близо до централния нападател Роберт Левандовски. За втори пореден мач Матс Хумелс започна в центъра на защитата, а Жером Боатенг остана извън групата заради прищипан нерв на гърба.

Двубоят беше голямо значение и за Лайпциг, защото тимът беше само на 2 точки зад баварците. Ралф Рангник избра стартови 11 с Тимо Вернер и Юсуф Поулсен в предни позиции. В предишния кръг двамата реализираха по два гола и се намират в отлична форма.

Още от първия сигнал и двата тима заиграха настървено, но сравнително чисто. Топката рядко спираше движението си и всеки се опитваше да изненада другия на скорост.
Първата опасност обаче дойде чак в 23-ата минута, когато Мануел Нойер трябваше да се намесва след изстрел на Брума.
Шампионите отговориха само минута по-късно, когато Левандовски излезе сам срещу вратаря, но Питър Гулачи докосна топката, след което тя се отби в страничната греда и не влезе в мрежата. Най-вероятно обаче евентуално попадение тук нямаше да бъде зачетено, защото нападателят беше в тънка засада.
В 28-ата минута Гнабри напусна с травма и на терена се появи Франк Рибери.
36-ата минута постави домакините на изпитание. Първо, Лукас Клостерман нахлу в наказателното поле, но сбърка при паса, а след последвалия корнер Дайочанкуле Упамекано засече с глава в напречната греда.
Второто полувреме започна с нова опасност пред Нойер след мощен шут на Вернер, който обаче мина високо.
Мюнхенци се доближиха до гола в 56-ата минута, но Коман не намери свой съотборник в наказателното поле при изгодна ситуация.
Двубоят продължаваше да бъде завързан без ничие превъзходство. Затова след час игра Ковач вкара Ренато Санчес на позицията зад нападателя. Точно португалският халф стреля силно в 65-ата минута, но не уцели вратата.
Беше видно, че едно положение ще реши мача. Томас Мюлер пропусна да стане герой в 73-ата, когато не намери вратата след засичане на подаване отляво.
Пет минути след това Зюле не се възползва от подарък на Гулачи и шутира силно над гредата.
В 79-ата дойде едно от спасяванията на сезона в Бунделсигата. Тогава Йошуа Кимих насочи кълбото с глава от около 2 метра, но унгарският страж на Разенбалшпорт показа завиден рефлекс и изби.
Все по-активната игра на Байерн в атака най-накрая даде резултат. В 83-ата минута Ренато Санчес затрудни Гулачи, последва разбъркване и Рибери насочи топката в мрежата за 1:0.
Само две минути по-късно само късметът запази аванса на мюнхенци, след като Поулсен надскочи всички при ъглов удар, но ударът му мина близо до гредата.
Дойде и добавеното време, когато Илзанкер изрита много грубо Тиаго Алкантара и получи директен червен картон. При стандартната разправия между играчите след нарушението Санчес блъсна Илзанкер и също беше отстранен от игра.
След това гостите имаха само една възможност, но Вернер не съумя да овладее топката.
В Байерн са доволни, защото сега със сигурност някой измежду Дортмунд и Гладбах, ако не и двата тима, ще загуби точки. Но и задачата на мюнхенци не е лесна, защото в събота ще гостуват на Айнтрахт (Франкфурт).
Лайпциг завършва футболната есен в Германия с домакинство на Вердер (Бремен).