Шампионът не се предава! Ман Сити нанесе първа загуба на Ливърпул и гонитбата продължава (видео + галерия)

Водачът в класирането на Премиър лийг Ливърпул допусна първа загуба през сезона. Това се случи в 21-ия кръг при гостуването на настоящия шампион Манчестър Сити, който скъси на 4 точки изоставането си от мърсисайдци след драматичен успех с 2:1 и направи битката за титлата още по-свирепа.

Серхио Агуеро и Льорой Сане отбелязаха головете за "гражданите", а Роберто Фирмино беше точен за Ливърпул. Преди почивката, при 0:0, Садио Мане уцели гредата.

Мачът оправда огромните очаквания с непримиримата битка от първата до последната секунда, постоянната интрига и няколко брилянтни изпълнения. Първото полувреме беше подчинено изцяло на тактическото надиграване, а през втората част двата отбора демонстрираха какво могат в атака.

Ливърпул дори завърши мача с по-голямо притежание на топката, което много рядко се случва срещу отбори, водени от Гуардиола, но победата бе за Манчестър Сити.

70 Манчестър Сити - Ливърпул 2:1

Серхио Агуеро водеше нападението на домакините. Льорой Сане и бившият футболист на Ливърпул Рахийм Стърлинг атакуваха по фланговете, а триото в средата на терена оформиха Давид Силва, Фернандиньо и Бернардо Силва.

От титулярите при победата с 3:1 над Саутхамптън на "Сейнт Мери" ги нямаше Олександър Зинченко и Риад Марез, а вместо тях от първата минута започнаха Сане и Джон Стоунс. Възстановеният Кевин де Бройне бе на пейката.

Две бяха и рокадите в единайсеторката на Ливърпул от разгромния успех срещу Арсенал с 5:1. В халфовата линия Джордан Хендерсън беше предпочетен пред Фабиньо, а Джеймс Милнър измести от състава Джердан Шакири. В предни позиции бяха неизмените Роберто Фирмино, Садио Мане и Мохамед Салах.

Испанският защитник Алберто Морено изненадващо попадна в групата за двубоя, а Дивок Ориги не бе дори сред резервите.

"Гражданите" бяха опрени до стената, след като регистрираха три загуби през декември и изостанаха на 7 точки от непобедения до момента Ливърпул. Успехът срещу Саутхамптън преди няколко дни върна усмивките в лагера на Сити, но всички в отбора бяха наясно, че ако не спечелят днес, задачата им да настигнат мърсисайдци ще стане изключително сложна.

Солидната преднина даваше спокойствие на Ливърпул, защото "червените" са в невероятна форма и през последния месец записаха серия от 8 победи във всички турнири. Стражът Алисон бе допуснал само 8 гола - два пъти по-малко от попаденията във вратата на Сити до момента. "Гражданите" определено изпитват проблеми в дефанзивен план и нямаха нито една суха мрежа в последните си 10 мача.

Мърсисайдци обаче със сигурност помнеха последното си шампионатно гостуване на "Етихад Стейдиъм", когато бяха разгромени с 0:5. След това обаче последваха три победи срещу звездния състав на Гуардиола (една в Премиър лийг и две в Шампионската лига). По-рано през сезона двата тима направиха нулево равенство на "Анфийлд". Онзи мач се запомни с прекалено дефанзивния подход на съперниците и пропуснатата от Риад Марез дузпа.

В дните преди днешния двубой Гуардиола и Клоп се засипаха с комплименти и всеки от тях определи противника за най-силния отбор в света. Съперничеството между двамата започна още в Германия, докато бяха начело на Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), а Клоп има положителен баланс в преките сблъсъци със 7 победи, 5 равенства и 3 загуби.

Статистиката между Ман Сити и Ливърпул също съдържа интересни факти: "гражданите" са спечелили само два от последните 11 мача срещу мърсисайдци, но пък Ливърпул има едва един успех от най-скорошните си 10 гостувания на "Етихад" в Премиър лийг.

Както можеше да се очаква, Сити приложи висока преса в началните минути, но Ливърпул отговори подобаващо и не показа никакво притеснение от агресивната игра на домакините. При един по-сериозен сблъсък левият бек на "червените" Андрю Робъртсън получи удар в главата и за кратко бе извън терена, но бързо се върна.

В 12-ата минута дълъг диагонален пас намери Стърлинг, но той не сполучи с опита си да влезе на скорост в наказателното поле. Тимът на Гуардиола определено се стремеше да насочи атаките си по двата фланга, но Клоп беше взел мерки и играчите му се подсигуряваха много добре в тези зони.

В първия четвърт час нямаше нито един удар, но още първият такъв можеше да се окаже голов. Ливърпул организира прекрасна контраатака, а двойното подаване между Салах и Фирмино елиминира защитата на Сити. Последва пас към Мане, който пусна топката покрай Едерсон, но тя срещна гредата. В опита си да изчисти вратарят уцели Джон Стоунс, който едва не си вкара автогол, но със сетни сили изби топката от самата голлиния.

Това положение ясно илюстрира, че и най-малката грешка на домакините може да бъде наказана за секунда. В средата на полувремето Сити по-трайно се настани в противниковата половина и да търси свободни пространства, но такива нямаше.

Футболистите на Гуардиола разиграваха търпеливо и в 28-ата минута стигнаха до чисто положение. Стърлинг напредна отдясно и върна топката към Давид Силва, но той не я уцели добре и пропусна великолепна възможност да открие резултата.

В 30-ата минута лош пас на Стоунс затрудни Венсан Компани, който беше изпреварен от Салах и го фаулира. Реферът Антъни Тейлър веднага показа жълт картон на белгиеца. Преди това официално предупреждение получи и Деян Ловрен за нарушение в центъра.

Въпреки динамиката в средата на терена, предпазливостта взе връх до почивката. "Гражданите" обаче дочакаха своя момент и поведоха с първия си точен удар. Това стана в 41-ата минута, когато Бернардо Силва подаде на Агуеро от аутлинията, аржентинецът използва пасивността на Ловрен и с бомбен шут под гредата не остави на Алисон никакво време за реакция - 1:0.

Агуеро се разписа в седми пореден домакински мач срещу Ливърпул, a попадението беше под №250 за нападателя в официални двубои в цялата му кариера.

В началото на втората част Сити наложи надмощие, а съдията сякаш ощети шампионите, като си замълча в ситуация, в която Робъртсън повали Стърлинг в наказателното поле. Левият бек на Ливърпул не игра с топката, но Антъни Тейлър прецени, че не е извършил нарушение.

В 56-ата минута лошо изчистена топка попадна на пътя на Трент Александър-Арнолд, но бранителят на гостите стреля много неточно. Веднага след това Клоп извърши първата си смяна, като пусна Фабиньо на мястото на Милнър.

Промяната в цялостната тактика на Ливърпул бързо даде резултат. В 63-ата минута грешка на Едерсон не беше наказана, но секунди по-късно "червените" стигнаха до изравнителен гол. Александър Арнолд центрира на далечната греда към Робъртсън, който много майсторски върна топката успоредно на голлинията и там връхлитащият Фирмино с глава я заби в мрежата - 1:1.

Сега беше ред на Гуардиола да промени нещо и той заложи на Илкай Гюндоган, който се появи на мястото на Давид Силва.

В 72-ата минута публиката на "Етихад" изригна след красив гол на Сане, който в края на сезона може да се окаже с огромна стойност. Стърлинг изчака най-точния момент, за да подаде на спринтиращия Сане, а завършващият удар на германеца бе от най-висока класа. Топката се отби от гредата и влезе във вратата за радост на Гуардиола и всички фенове на "гражданите".

Отговорът на Клоп не закъсня: Джердан Шакири замени Садио Мане, а мърсисайдци се изнесоха в по-предни позиции в търсене на ново изравняване. В 80-ата минута Сане се откъсна и подаде на свободния Стърлинг, но той беше неутрализиран от Робъртсън.

Ливърпул можеше да постигне целта си след едно грандиозно разбъркване, но с дружни усилия защитниците на Ман Сити изчистиха. Това сложи началото на светкавична контра, при която Агуеро изскочи сам срещу Алисон и се опита да го заобиколи, но бразилският национал демонстрира завидно спокойствие и съумя да затвори голмайстора на домакините и да избие в корнер.

В тези минути всяка атака вещаеше гол. Салах най-после успя да излезе на стрелкова позиция и опита да намери далечния ъгъл, но Едерсон внимаваше. Малко след това отново се стигна до напрежение в наказателното поле на Сити, но домакините оцеляха.

В самия край на редовното време отборът на Гуардиола като по чудо не вкара трети гол. Първо Бернардо Силва стреля в близкия ъгъл, но Алисон спаси, а след това Стърлинг направи по-трудното и не уцели вратата.

Реферът даде добавено време от 5 минути и в тях Ливърпул хъврли всичко в атака. Играчите на Ман Сити изглеждаха изтощени, но не се огънаха и в крайна сметка се поздарвиха с изключително ценна победа.

В следващия кръг тимът на Гуардиола ще е домакин на Уулвърхамптън, а Ливърпул ще гостува на Брайтън. Преди това и на двата тима предстоят мачаове за ФА Къп.