Блестящ Циципас отне надеждата на Федерер за финал в Лондон (видео)

Стефанос Циципас е първият финалист на Заключителния турнир на ATP в Лондон. 21-годишният грък надви шесткратния шампион Роджър Федерер с 6:3, 6:4 в първия полуфинал и за трофея ще спори в неделя с Доминик Тийм или Александър Зверев. 38-годишният швейцарец се бореше до последно с далеч по-младия си съперник, но не издържа и преклони глава пред противника си след 1 час и 36 минути игра.

Така за втори път тази година Циципас побеждава Федерер на голям турнир. През януари гръцкият тенисист шокира швейцареца на 1/8-финалите на Australian Open. Днешният мач бе четвърти между двамата, като

балансът вече е 2:2 победи

.

ПЪРВИ СЕТ
Още в първият сервис-гейм в мача на Циципас се стигна до брейкпойнт, но 21-годишният грък се измъкна от 30:40 и удържа подаването си. Федерер бе колеблив в първия гейм, в който притежаваше началния удар и при 30:30 допусна лека грешка от смач, която донесе точка за пробив на гръка. Младокът се възползва по най-добрия начин от шанса, като притисна от началото на разиграването Федерер и с уинър по правата си спечели ранен аванс от 2:0. С бърз гейм на 15 след това Циципас поведе с 3:0 в резултата.
В седмия гейм Федерер пропусна златен шанс да върне пробива. Циципас бе опрян до стената при 0:40, но успя да се пребори за 40:40 и в крайна сметка взе подаването си за преднина от 5:2. При 5:3 Циципас сервираше за сета и геймът се превърна в истински трилър, в който и двамата тенисисти зарадваха публиката с прекрасни изпълнения.
Федерер имаше 2 брейкпойнта, но гръкът ги отрази. Самият Циципас пък реализира едва седмия си сетбол. Федерер се бореше като лъв за връщането на пробива в последния момент и направи някои изумителни ретури, включително при сетбол за съперника, но и Циципас демонстрира уменията си и спечели някои ключови разигравания, което в крайна сметка му донесе първата част.

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет започна с гейм на нула за швейцареца. При 1:1 Циципас реализира пробив на нула, а още в следващия гейм пък гръкът трябваше да се спасява от 0:40. И гръкът първоначално успя, но 38-годишният швейцарец не се отказа да се бори и в крайна сметка успя да пречупи съперника си в този гейм, реализирайки първия си брейк в мача. Последва обаче втори пореден пробив за Циципас, който не след дълго поведе с 4:2 и се доближи до победа в две части.
При 5:4 Циципас сервираше за място на финала, а пред Федерер се откри последен шанс да се върне в мача. Ветеранът имаше 2 поредни брейкпойнта при 15:40, но не се възползва и гръкът успя да затвори мача, като ще има и няколко часа повече за почивка и възстановяване преди финала утре, който започва в 20,00 часа българско време.