Барса скъса мрежата на Севиля, Дембеле направи глупост преди Ел Класико (видео + галерия)

Испанският шампион Барселона спечели убедително с 4:0 срещу Севиля в схватка от осмия кръг на Ла Лига, играна пред 81 331 зрители на "Камп Ноу". С успеха Барса се настани на второто място, на две точки от лидера Реал Мадрид. Тимът на Юлен Лопетеги направи няколко пропуска преди да бъде вкаран в нокдаун за осем минути. Тогава реализираха Луис Суарес (27), Артуро Видал (32) и Усман Дембеле (35).

През втората част Лионел Меси отбеляза първия си гол този сезон - от пряк свободен удар в 78-ата минута. Той вече има 37 гола и 16 асистенции в 38 мача срещу Севиля. В края каталунците останаха с двама по-малко на терена, след като младокът Араухо беше изгонен за нарушение, а Усман Дембеле видя директен червен картон за реплика. Тази детинска проява може да лиши френския нападател от участие в Ел Класико (ако той бъде наказан за две срещи).

Ернесто Валверде се лиши от услугите на Антоан Гризман, залагайки в стартовия състав на нападение, оформено от Лионел Меси, Луис Суарес и Усман Дембеле. Жан-Клер Тодибо застана до Жерард Пике в центъра на защитата. Артуро Видал пък замени Серхио Бускетс в центъра на терена. Юлен Лопетеги подреди 4-3-3 с офанзивно трио Лукас Окампос, Люк де Йонг и Нолито.
Гостите от "Рамон Санчес Писхуан" започнаха агресивно, пресирайки високо. В 11-ата минута "бяло-червените" изковаха чудесна голова възможност. Окампос напредна отдясно и центрира по земя, Тодибо изпусна Де Йонг и таранът стреля от пет метра. Марк-Андре тер Стеген успя да парира майсторски. Две минути по-късно последва опасност от корнер - Фернандо стреля с глава от малкото поле, ала насочи над гредата.
В 17-ата каталунците се сдобиха с първи шанс пред Томаш Вацлик. Скоростната техника на Дембеле стъписа защитата на южняците, но Жерард Пике не се справи добре с овладяването на брилянтна позиция. Минута по-късно Де Йонг изпусна нова възможност пред Тер Стеген. Окампос игра с глава при корнер, а холандският нападател беше сам на границата на малкото поле, оттам стреля с крак силно, но не и прецизно.
В 26-ата севилци пропуснаха още един голов шанс. Окампос центрира отдясно, Нолито се размина с топката, Де Йонг я засече с глава, заби я в тревата и тя премина мъничко над гредата. Само минута по-късно "лос кулес" наказаха пропуските на съперника. Нелсон Семедо центрира отляво, Луис Суарес беше изпуснат и вкара забележителен гол със задна ножица от около седем метра - 1:0.
В 32-ата "блаугранас" нанесоха втори удар. Семедо сякаш успя да задържи топката на тъчлинията въпреки претенциите на гостите, че е напуснала. Артур центрира, Видал изскочи на ръба на засадата и с шпагат отклони топката, за да заблуди вратаря - 2:0. Каталунците се възползваха от шока и третият гол не закъсня. В 35-ата Дембеле нахлу на скорост в наказателното поле, финтира прекрасно Даниел Карисо и насочи към далечния ъгъл за 3:0.
В 41-ата Семедо и Дембеле бяха твърде далеч от Окампос. Той овладя отляво и не се поколеба да шутира към далечния ъгъл. Топката премина покрай гредата и напусна очертанията на терена. Като цяло резултатът на почивката никак не отговаряше на цялостното представяне на двата тима през първата част.
За старта на второто полувреме в игра за андалусците се появи бившият играч на Барса Мунир Ел Хадади. В 49-ата Артур получи от Тер Стеген на границата на наказателното поле, задържа ненужно и загуби при съмнения за нарушение в атака. Секунда по-късно Де Йонг шутира в лявата греда. В 60-ата Меси успя за първи път да набере добре скорост с топка в краката, шутира от 17 метра по земя, но Вацлик действаше бдително и изби, макар и трудно.
В 68-ата Дембеле получи на чиста позиция, овладя спокойно, но реши да шутира много силно и го направи отчайващо неточно. В 73-ата Ернесто Валверде почувства комфорта да пусне в игра младия Ролан Араухо като партньор на Пике в центъра на отбраната. В 78-ата дойде време и за първия гол на Меси този сезон. Ла Пулга изпълни специалитета си и реализира от 20-метров пряк свободен удар.
В 85-ата Жерард Пике навярно умишлено изрита топката при спряна игра, за да получи жълт картон. С този картон защитникът успя да се "изчисти" за двубоя с Реал Мадрид. Номер 3 ще пропусне гостуването на Ейбар, но ще бъде на линия за Ел Класико. В 87-ата дебютантът Араухо получи директен червен картон, след като непозволено спря откъсващия се Хавиер Ернандес. Секунди по-късно Дембеле ядоса съдията Матеу Лаос с реплика. Френският национал също видя директен червен картон и може да пропусне дуела с Реал Мадрид.
Предстои пауза за мачове на анционалните отбори. След две седмици Барселона гостува на Ейбар, а Ел Класико е още седем дни по-късно.