Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Юве свали Интер от върха, аржентинци превзеха Дерби д'Италия (видео+галерия)

Отборът на Ювентус спечели Дерби д'Италия и превзе върха на Серия “А” от досегашния лидер Интер. “Старата госпожа” надви “нерадзурите” с 2:1 на “Джузепе Меаца” в сблъсък от 7-ия кръг на Серия “А”. Интересното е, че и трите гола в мача бяха дело на трима различни аржентинци. Точни за гостите бяха Пауло Дибала (4') и Гонсало Игуаин (80’), а за домакините - Лаутаро Мартинес (18') от дузпа.
Наставникът на домакините Антонио Конте се изправи срещу Ювентус за пръв път, откакто напусна тима  през 2014 година след три поредни шампионски сезона. Днес той не изневери на любимата си схема 3-5-2, като направи само две промени след загубата с 1:2 от Барселона в Шампионската лига. Ромелу Лукаку, който пропусна въпросния мач поради болки в бедрото, се завърна в стартовия състав за сметка на наказания Алексис Санчес и игра в атака рамо до рамо с Лаутаро Мартинес. Антонио Кандрева пък беше заменен от Данило Д'Амброзио. Маурицио Сари в пореден мач заложи на схемата 4-3-1-2, като замени само един от титулярите си от победата с 3:0 над Байер Леверкузен в Шампионската лига. Любимецът му Гонсало Игуаин отстъпи мястото си на Пауло Дибала, който си партнираше с голямата звезда Кристиано Роналдо. Зад тях им помагаше Федерико Бернардески, който игра на същата позиция и във вторник.
Ювентус поведе в резултата още в 4-ата минута, когато Дибала с мощен удар между краката на Милан Шкриняр прати топката в далечния ъгъл на вратата, пазена от Самир Ханданович. В 9-ата "Старата госпожа" можеше да води с 2:0, но напречната греда спря силен шут на Роналдо от границата на наказателното поле.

Домакините обаче бързо съумяха да изравнят. Това се случи в 18-ата минута, когато Лаутаро беше точен от дузпа, свирена за игра с ръка на Матайс де Лихт. В 28-ата аржентинецът се опита да се разпише за втори път в мача, но Войчех Шчесни изби удара му. В 34-ата минута контузия в слабините принуди Стефано Сенси да напусне терена, като на негово място се появи Матиас Весино.

62 Интер - Ювентус 1:2
В 41-ата минута Роналдо отправи далечен шут по земя, който обаче беше избит от Ханданович. Секунди по-късно португалецът нанесе нов изстрел по земя от подобна позиция, но този път той се озова в мрежата на словенеца. Попадението обаче веднага беше отменено заради засада на Дибала, който асистира за него. В добавеното време аржентинецът падна на ръба на наказателното поле след посягане на Диего Годин, но главният съдия подмина ситуацията. На влизане в тунела на почивката настана меле между играчи на двата отбора.
"Старата госпожа" започна втората част по-добре. В 49-ата минута Ханданович спаси шут на Бернардески от дъгата на наказателното поле. В 54-ата Роналдо отправи много неточен изстрел от далече. Две минути по-късно стражът на домакините попречи на Дибала отново да даде аванс на своя тим, като нападателят не успя да намери целта и при добавката си. В 64-ата минута Лукаку претендираше за дузпа след единоборство с Леонардо Бонучи. В 69-ата Весино пробва далечен шут, който първо се отби в Де Лихт, а след това и в страничната греда. Минута по-късно Ханданович с крака спаси удар на Роналдо откъм близкия ъгъл. В 74-ата имаше ново падане в наказателното поле, което съдията не уважи. Този път потърпевш беше резервата Родриго Бентанкур след намеса на Марсело Брозович.

Така се стигна до 80-ата минута, когато и третият аржентинец в мача се разписа. Това стори появилият се от скамейката Игуаин, който по този начин предостави победата на "бианконерите", както го стори и на същия този стадион през април 2018 г. с гол в 89-ата минута за 3:2. Въпросният успех тогава се оказа ключов за последвалата титла на торинския тим. Последната възможност за "нерадзурите" в днешния мач се откри пред излезлия сам срещу вратаря Весино, но Шчесни направи много важно спасяване, което остави резултата непроменен и след последния съдийски сигнал.

Така Ювентус стъпи на върха в класирането с 19 точки, а след първите си загубени такива Интер се смъкна на втората позиция с 18.

ИНТЕР - ЮВЕНТУС 1:2

0:1 Дибала (4')
1:1 Лаутаро (18' д.)
1:2 Игуаин (80')

Интер: Ханданович, Годин, Де Фрай, Шкриняр, Д’Амброзио, Барела, Брозович, Сенси, Асамоа, Лукаку, Лаутаро

Ювентус: Шчесни, Куадрадо, Бонучи, Де Лихт, Сандро, Кедира, Пянич, Матюиди, Бернардески, Дибала, Роналдо