Марица завърши с драматична победа над Уралочка в ШЛ (видео + галерия)

Волейболният първенец на България Марица (Пловдив) завърши с изключително драматична победа участието си в най-престижния европейски клубен турнир - Шампионската лига за жени. Момичетата на Иван Петков се наложиха много трудно над руския Уралочка-НТМК (Екатеринбург) с 3:2 (25:19, 21:25, 25:17, 22:25, 20:18) в последния си мач от Група Е на турнира, игран тази вечер пред невероятните близо 4500 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

По този начин Марица завършва на 3-о място в крайното класиране с 3 победи, 3 загуби и 9 точки, с колкото приключи и френският Кан на втората позиция, но с по-добри показатели. Уралочка пък остана на последното 4-о място с 2 победи, 4 загуби и 6 точки. Победител в групата стана руският гранд и шампион Динамо (Москва) с 4 победи, 2 загуби и 12 точки, като това е единственият отбор, който се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига от този поток.

Първата част в зала "Колодрума" бе равностойна до 10:10. С по-добра игра на своята блокада и с помощта на общо 7 точки, отбелязани от Александра Миланова в гейма, Марица наложи надмощие, дръпна напред в резултата и затвори частта с ас на Дженифър Крос за 25:19. Вторият гейм бе доста по-драматичен. Кремена Каменова се развихри на сервис и в атака и домакините от Марица успяха да поведат със солидна разлика от шест точки. От другата страна на мрежата обаче заработи блокадата на Уралочка и гостенките не само успяха да заличат изоставането си, но взеха предимство и изравниха резултата след 25:21.

С много прецизна игра в третата част, Марица не остави никакви съмнения в превъзходството си. Емилия Димитрова бе най-настоятелна в нападение и наниза шест точки за категоричното 25:17. Христина Вучкова бе истинско страшилище за противника в началото на четвъртия гейм. С отлични изяви на блокада и на сервис, тя помогна на своите да поведат с цели седем точки разлика, които обаче се оказаха недостатъчни. Дойде ред на звездата на Уралочка и руския национален отбор Ксения Парубец да повършее на терена. Тя направи феноменалните 12 точки в гейма, за да се стигне до ново равенство в резултата след 25:22.

Вдъхновен от неуморната подкрепа от трибуните, българският тим влезе силно и в тайбрека. Със страхотна отборна игра пловдивчанки поеха контрол върху резултата и стигнаха до троен мачбол при 14:11, но и това не отказа рускините. С фантастични защити и от двете страни на мрежата, битката продължи дълбоко в добавеното време, като Уралочка спаси още три мачбола за Марица преди пловдивчанки да ликуват като победителки след 20:18.
Най-полезна за Марица стана Александра Миланова с 19 точки (5 блока!, 1 ас, 30% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) за победата.
Кремена Каменова (2 блока, 1 ас, 36% ефективност в атака и 24% позитивно посрещане) и Емилия Димитрова (35% ефективност в атака) пък добавиха по 17 точки за успеха.
30 Марица пребори Уралочка пред над 4000 души на "Колодрума"

За тима на Уралочка над всички бе Ксения Парубец със страхотните 27 точки (2 блока, 1 ас, 39% ефективност в атака и 59% позитивно посрещане), но и това не бе достатъчно за победа.

МАРИЦА (ПЛОВДИВ, БЪЛГАРИЯ) - УРАЛОЧКА-НТМК (ЕКАТЕРИНБУРГ, РУСИЯ) 3:2 (25:19, 21:25, 25:17, 22:25, 20:18)