Григор преклони глава пред Грегоар

Григор Димитров загуби със 7:6 (4), 4:6, 5:7 от французина Грегоар Барер във втория кръг на турнира от категория ATP 250 в Монпелие. Поставеният под №4 хасковлия получи "уайлд кард", за да се включи в последния момент, а в първия кръг почиваше по право. Това бе първи двубой между българина и 91-ия в ранглистата на ATP Барер. Срещата приключи след 2 часа и 33 минути битка на корта, но в крайна сметка 28-годишният българин загуби още първия си мач в турнира.

ПЪРВИ СЕТ

Григор спечели две точки в откриващия сервис-гейм на Барер в мача, но при 15:30 не успя да притисне по-сериозно съперника си и представителят на домакините взе ранен аванс в резултата. Димитров бе убедителен в първото си подаване в срещата, което взе на 15, като единствената точка за противника бе двойна грешка на хасковлията. Последва гейм на нула за французина и той се оттегли на първата почивка в мача с лек аванс в резултата - 2:1. Димитров взе на нула второто си подаване, а в петия гейм се сдоби с първата точка за пробив в мача. С помощта на хубав сервис обаче Барер я отрази, след което набързо излезе отново напред в резултата - 3:2.

В следващите минути сервиращите печелеха без особени усложнения подаванията си, но при 4:4 двамата изиграха маратонски гейм, в който Димитров положи огромни усилия, за да реализира брейк. Българинът сътвори страхотни изпълнения, в това число две брилянтни излизания на мрежата, но Барер също играеше на висота и винаги намираше верните отговори. Пред Димитров се откриха цели 4 брейкпойнта в гейма, но Барер оцеля, като при една от точките направи фантастичен минаващ удар, при който топката хвана линията.
В крайна сметка французинът се измъкна и поведе с 5:4. В следващия гейм Барер се пребори и за първата си точка за пробив в мача, а тя бе и с цената на сетбол. Това бе при 30:40, а Димитров трябваше да играе и на втори сервис, но Барер допусна лека грешка от ретур - 40:40. В крайна сметка Димитров взе гейма и битката за първия сет трябваше да продължи - 5:5.

Тайбрек трябваше да определи победителя в първия сет и в него Григор демонстрира класа. С прекрасни решения и отигравания, включително изумително воле в едно от разиграванията, Григор си спечели 5 поредни сетбола при 6:1. Нещата обаче се усложниха за бълагрина, след като Барер взе двете следващи точки на собствен сервис, а после Димитров допусна двойна грешка.
При 6:4 Барер атакува с хубав ретур втория сервис на противника си и по всичко изглеждаше, че резултатът ще стане 6:5, но вместо това Григор сътвори феноменален минаващ удар по правата от бекхенд и първата част най-после приключи.

ВТОРИ СЕТ
Изненадващо или не, Григор изглеждаше разколебан в началото на втория сет, допусна ранен пробив, а при 15:40 в третия гейм бе на ръба от изоставане с два брейка и 0:3. Все пак първата ни ракета се събра и успя да спаси подаването си - 1:2. Григор показа силна игра в четвъртия гейм и върна пробива за 2:2, но веднага след това отново показа колебания и се пропука на свой сервис - 3:2 за Барер и французинът си върна аванса от брейк в резултата.

В следващите два гейма Димитров бе бледа сянка на себе си и сякаш играеше вече с мисъл за третия сет. Барер поведе с 5:2 след още един пробив и сервираше за 1:1 сета, но в този момент Димитров се събуди, реализира пробив, а после взе и подаването си, оставяйки си шансове да затвори двубоя в две части при 4:5. Григор даде всичко от себе си, за да се добере до 5:5, но в десетия гейм Барер бе много стабилен и уверен - 6:4.

ТРЕТИ СЕТ
Решаващата трета част започна с труден първи сервис-гейм за Григор и с двойна грешка при 30:40 хасковлията подари пробива на противника си. Брейкът бе затвърден за нула време от Барер, след което Димитров прекъсна серията от три поредни гейма на противника си, а при 3:2 за французина първата ни ракета имаше два поредни брейкпойнта (15:40).
Барер обаче отрази и двете възможности - втората с невероятно изпълнение. След това удар на Барер някак хвана линията и това вече означаваше геймбол за Барер. Французинът оцеля и се доближи до победата при 4:2.

При 3:5 сервиращият за оставане в мача Димитров допусна двойна грешка за 30:40 и това означаваше първи мачбол за Барер. В следващата точка французинът изкара топката в аут от ретур и двубоят продължи, а хасковлията взе гейма - 4:5. В следващия гейм Барер имаше възможност да затвори мача с помощта на своя начален удар, но Димитров не се предаде и успя да си извоюва заветния пробив - 5:5. Веднага след това обаче Димитров подари нови 2 брейкпойнта на съперника си с поредната си двойна грешка - 15:40.
Българинът изигра блестящо следващите две точки, като първата спечели с уинър по правата от форхенд, а втората - с великолепна атака и игра на мрежата. Удар в мрежата на Григор в следващата точка донесе нова възможност за пробив на Барер, а след форхенд в аут на първата ни ракета брейкът бе факт - 6:5 за представителя на домакините. В 12-ия гейм Григор направи две поредни брилянтни точки, но те се случиха при 40:0 и три поредни мачбола за Барер. При 40:30 французинът сложи точка на спора с безпощаден форхенд по правата, а за Григор остава разочарованието от ранното отпадане, до което се стигна след недопустимите 10 двойни грешки на българина, заличили 10-те му аса в мача.