36 години години по-късно домакините отново имат полуфиналистка на Australian Open

Тази нощ стана ясен първият полуфинал при жените на Australian Open. В него ще се срещнат представителката на домакините Ашли Барти и родената в Русия, но състезаваща се за САЩ София Кенин. Барти елиминира на четвъртфиналите Петра Квитова със 7:6 (6), 6:2 и стана първата австралийка, която ще играе на полуфиналите в Мелбърн от 36 години насам. За последно в голямата четворка попадна Уенди Търнбул през 1984 г. Австралия няма титла при дамите от 1978 година, когато с трофе ликува Крис О’Нийл.

Барти показа, че неслучайно оглавява световната ранглиста и беше много стаблина в най-важните разигравания. Тя трябваше да отразява цели 12 точки за пробив в хода на двубоя и успя в 10 от тези случаи. Квитова разчиташе основно на бомбения си сервис, като пропусна много шансове да наклони везните в своя полза.

Първата пропиляна възможност от чехкинята бе още в откриващия гейм, когато не реализира точка за пробив. Световната №8 продължи да диктува събитията на корта и спечели 8 последователни точки, за да поведе с 2:1, но много бързо на свой ред беше пробита. В седмия гейм Квитова посрещаше и имаше предимство от 40:0, но нейната съперничка не се огъна и удържа подаването си.

При 5:5 Квитова не използва два поредни шанса да пробие, а в тайбрека отново водеше, но позволи на Барти да наложи волята си.

Във втората част австралийката повиши процента на вкаран първи сервис, а грешките от ракетата на Квитова зачестиха. Барти поведе с 4:0, но чехкинята върна единия пробив, за да съхрани интригата още известно време. Това не смути Барти, която първо реализира нов пробив, а след това се спаси от изоставане 15:40, за да затвори мача.

До полуфиналите стигна и София Кенин. Тя елиминира сензацията Онс Жабур с 6:4, 6:4. 78-ата в света тунизийка доскоро нямаше спечелен мач в турнир от Големия шлем, а не беше далеч дори от това да продължи победния си ход. Кенин също дебютира на четвъртфинал на мейджър турнир, но овладя напрежението и допусна по-малко грешки от противничката си.

14-ата в световната ранглиста Кенин първа проби и поведе с 3:1, но много скоро резултатът беше изравнен. При 3:3 Жабур изкара в аут два последователни форхенда и това отново я постави в ролята на догонваща. Тя успя да отрази цели пет сетбола и имаше възможност да върне и втория пробив, но Кенин взе своето.

Вторият сет беше равностоен, но американката измъкна важните точки. Тя няколко пъти можеше да бъде пробита, но намираше начин да излезе от трудните ситуации. Решителният момент беше спечеленият гейм за 5:3.

Това беше четвърти успех за 21-годишната Кенин срещу Жабур от петте мача помежду им. Американката може да влезе в Топ 10 на ранглистата, ако се справи с Ашли Барти и се класира за финала.

За тунизийката остава удовлетворението, че е първата арабска тенисистка, достигнала до четвъртфиналите на турнир от Големия шлем.