Жабюр и Кенин с първи 1/4-финал в турнирите от Големия шлем

Тунизийката Онс Жабюр победи китайката Ван Цян със 7:6(4), 6:1 в четвъртия кръг на Откритото първенство на Австралия и стана първата арабска тенисистка в историята, която се класира за четвъртфиналите в турнир от Големия шлем.

25-годишната Жабюр пласира 29 печеливши удара в 77-минутния мач.

Поставената под номер 27 Ван Цян пропиля ранен аванс от 3:1 гейма, а в последвалия тайбрек тунизийката триумфира със серия от три поредни разигравания.

Жабюр доминираше във втората част и даде още само гейм на съперничката си, за да триумфира.

Така на четвъртфиналите тя ще се изправи срещу 14-ата поставена София Кенин (САЩ).

Кенин се справи с 6:7(5), 6:3, 6:0 с 15-годишната си сънародничка Кори Гоф, която в предишния кръг детронира защитаващата титлата си Наоми Осака (Япония).

View this post on Instagram

v for a spot in the Quarterfinals. Bring it on.

A post shared by Australian Open (@australianopen) on Jan 25, 2020 at 6:41pm PST

21-годишната натурализирана московчанка загуби първия сет с тейбрек, въпреки че водеше с 4:2 гейма.

Във втората част Кенин поведе с 4:1 и не допусна обрат, а в третата тя тотално доминираше на корта и също стигна до първия си четвъртфинал в турнирите от Шлема.

Вицешампионката от миналия сезон Петра Квитова (Чехия) се справи с натиска от публиката и обърна Мария Сакари (Гърция) с 6:7(4), 6:3, 6:2.

Множество гръцки фенове подкрепяха бурно Сакари в първия й осминафинал от Големия шлем, а Квитова описа атмосферата като на футболен мач.

24-годишната гъркиня на два пъти пропиля пробив аванс, но все пак взе първия сет със 7:4 точки в тайбрека.

Квитова запази хладнокръвие и със серия от шест поредни гейма успя да изравни и да поведе с 3:0 в третия сет, което се оказа решаващо.