Ливърпул бе притиснат, но отново намери верния път (видео + галерия)

Ливърпул не може да бъде спрян по пътя към титлата през този сезон и това мнение се затвърди още веднъж при гостуването на Уулвърхамптън. Мачът от 24-ия кръг в Премиър лийг беше един от най-трудните за мърсисайдци през кампанията, но те стигнаха до успех с 2:1 и вече имат аванс от 16 точки пред действащия шампион Манчестър Сити, който е втори в класирането.

Джордан Хендерсън откри за "червените" в самото начало, засичайки с глава центриране от корнер на Трент Александър-Арнолд. Домакините заслужено изравниха в 51-ата минута благодарение на точен удар на Раул Хименес, а имаха и няколко положения, от които можеха да направят пълен обрат. Вместо това, Ливърпул за пореден път през сезона показа, че умее да налага волята си . В 84-ата минута Хендерсън подаде на Роберто Фирмино и неговият шут с левия крак не остави шансове на Руи Патрисио.

Загубата попречи на домакините да се доближат до Топ 4. Те остават на седмо място в подреждането с 34 точки, колкото имат още Манчестър Юнайтед и Тотнъм.

Ливърпул още няма загуба през сезона и не спечели единствено визитата си на "Олд Трафорд", а след триумфа на "Молиню" тимът е в серия от 40 мача без поражение и вече преследва рекорда на "Непобедимите" от Арсенал. Уулвс не изневери на традицията да играе силно срещу грандовете - нещо, което се видя и в края на декември, когато хората на Нуно Ешпирито Санто затрудниха максимално състава на Юрген Клоп и отстъпиха с 0:1 на "Анфийлд".

В последния си мач Ливърпул с лекота победи Ман Юнайтед с 2:0 и като цяло бе в серия от 7 мача без допуснат гол в Премиър лийг. Ако Алисон не беше инкасирал попадение и днес, това щеше е клубен рекорд. Уулвърхамптън направи впечатляващ обрат от 0:2 до 3:2 при гостуването си на Саутхамптън, а трите гола за "вълците" паднаха в рамките на малко повече от 20 минути. Мениджърът Нуно Ешпирито Санто се надяваше отборът му да сложи край на неприятната поредица от 7 шампионатни мача, в които неизменно първи получава гол. Това не стана, но Уулвърхамптън все още е тимът, спечелил най-много точки от губеща позиция.

Ливърпул бе спечели всеки от последните 6 двубоя между двата тима, като получи само едно попадение, а в предишните 4 мача опази мрежата си суха. Уулвс не успя да постигне първа победа над "червените" в елита у дома от 1981 година. "Вълците" обаче два пъти в последните три години елиминираха мърсисайдци в ФА Къп.

Диого Жота и Уили Боли се завърнаха в групата на Уулвърхамптън, но и двамата бяха са сред резервите. Джни Кастро действаше по левия фланг в схема 3-4-3, а отдясно бе Мат Дохърти. Тримата в предни позиции бяха Педро Нето, Раул Хименес и Адама Траоре. Португалците Рубен Невеш и Жоао Моутиньо дърпаха конците в халфовата линия.

Юрген Клоп не направи изненади с избора на състав. Звездното трио Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане тормозеше защитата на "вълците", а в средата на терена се разчиташе на Жоржиньо Вайналдум, Джордан Хендерсън и Алекс Окслейд-Чембърлейн. На пейката бе възстановеният от контузия Фабиньо, който влезе през втората част.

Фактът, че Клоп пусна същите 11 от дербито с Манчестър Юнайтед през уикенда, свидетелства за задоволството на германския специалист от представянето на тима. Началото бе според очакванията - с превес на Ливърпул във владението на топката, но без сериозни положения пред двете врати. Имаше единствено едно разбъркване в наказателното поле на гостите, но след кратка суматоха топката беше изчистена.

Трент Александър-Арнолд получи възможност да стреля от статично положение, но го направи право в стената. От последвалия ъглов удар десният бек на Ливърпул центрира перфектно и Джордан Хендерсън се разписа с глава. Домакините отговориха с пропуск на Мат Дохърти. Ирландецът бе забравен в наказателното поле след дълъг пас на Невеш и потърси далечния ъгъл с глава, но не му достигна точност.

100 Уулвърхамптън - Ливърпул 1:2

В 14-ата минута балонно центриране затрудни Алисон, който не хвана топката от първия опит, но бързо се поправи. В 17-ата защитата на Ливърпул отново действа колебливо, но Раул Хименес не се възползва. В ответната атака Салах се озова на чиста позиция, но ударът му беше блокиран. Малко след това Садио Мане не овладя по най-добрия начин диагонален пас, който щеше да го остави сам срещу Руи Патрисио.

В средата на полувремето гостите се опитаха да убият темпото и битката се водеше основно в центъра на терена. За Клоп обаче имаше и лоша новина. Садио Мане се контузи и в 33-ата минута отстъпи мястото си на Такуми Минамино. За привлечения от РБ Залцбург японец това беше дебют в Премиър лийг.

Хименес се мъчеше да създава проблеми на бранителите на Ливърпул, но му беше трудно. В 38-ата минута мексиканският национал все пак успя да отправи удар от границата на пеналта, но топката излезе в аут.

В края на полувремето Хименес още веднъж използва физиката си, за да намери позиция за удар, но защитник в червено подложи крак и не се наложи Алисон да се намесва. В добавеното време на първата част Салах се откъсна и всички н стадиона помислиха, че ще удвои аванса на мърсисайдци, но шпагат на Мат Дохърти спаси Уулвърхамптън.

Втората част стартира с грешка на Адама Траоре, който загуби топката от Салах и само отличният рефлекс на Руи Патрисио предотврати втори гол във вратата на домакините. "Вълците" на свой ред организираха добра атака, но Джо Гомес спря Педро Нето.

В 51-ата минута усилията на домакините най-после дадоха резултат. Хименес отклони към десния фланг, където Траоре демонстрира скоростта си, а след това с перфектно центриране намери своя съотборник и той изравни с глава, слагайки край на серията на Ливърпул от поредни мачове без допуснат гол.

Не след дълго Адама Траоре отново надбяга Андрю Робъртсън, който го фаулира пред границата на наказателното поле и получи жълт картон. След центрирането на Моутиньо Алисон боксира уверено. Домакините събраха увереност и продължиха да притискат съперника. В 65-ата минута Траоре стреля опасно, но Алисон с една ръка изби.

В средата на полувремето Клоп предприе първа смяна и пусна Фабиньо на мястото на Окслейд-Чембърлейн. Преди това обаче Уулвърхамптън можеше да направи пълен обрат. Поредната добра атака на тима изведе Хименес на удобна позиция, но Алисон скъси ъгъла и попречи на мексиканеца. Салах пък стреля в аут при една от малкото разгърнати контри на Ливърпул.

След 70-ата минута гостите си върнаха инициативата, но бързината на Адама Траоре си оставаше проблем за тях. Ешпирито Санто смени Нето с Диого Жота и показа, че не се отказва да преследва победата.

В 82-ата минута Фирмино получи хитър пас от Хендерсън, нагласи си топката и стреля, но Руи Патрисио спаси. Развръзката настъпи две минути по-късно. Отново Хендерсън подаде на Фирмино, а бразилецът беше безпощаден с левия крак - 2:1 и още една огромна крачка към така жадуваната титла.

"Червените" обаче можеха да се разминат с трите точки, ако не беше пропускът на Жота в добавеното време. Раул Хименес още веднъж демонстрира класа и поднесе топката на своя съотборник, но той я прати над вратата.

В следващия кръг Ливърпул ще е домакин на Саутхамптън, а на Уулвърхамптън предстои да гостува на Манчестър Юнайтед, от който наскоро отпадна от ФА Къп.