Тежка загуба за Ботев (Пд) в Алания

Отборът на Ботев (Пловдив) стартира контролните си мачове в Турция с доста тежка загуба 0:4 от украинския Олександрия. "Канарчетата" изиграха едно по-добро първо полувреме, в което заслужаваха да водят, но пропуснаха при няколко добри атаки, а при единствената възможност пред тяхната врата Денис Устименко беше точен в 27-ата минута. През втората част Ферарио Спасов даде шанс на доста от младите си футболисти, което се оказа и решаващо. Десният защитник Филип Филипов влезе на почивката, но нямаше ден, тъй като през неговата зона дойдоха центриранията на последвалите три гола във вратата на Георги Аргилашки. Младият Тонев пък пропусна най-чистото положение за "жълто-черните" в края на срещата.

Бронзовият медалист от миналия шампионат на Украйна беше определено по-добрият тим след почивката, но поражението 0:4 е доста тежко за представянето на Ботев.

Пловдивчани излязоха с най-доброто, което разполагат към този момент. Вратар бе Янко Георгиев, а защитниците пред него Джонатан Перейра, Костадин Ничев, Кристиян Димитров и Лазар Марин. Капитанът Лъчезар Балтанов и Радослав Терзиев действаха зад триото Станислав Шопов, Тодор Неделев и Александър Тонев, докато Антонио Вутов водеше атаката.Хубав удар на Шопов и после на Тонев не попаднаха в целта, но при разбъркване от корнер в 27-ата минута украинците поведоха с гол на Устименко. На почивката Филипов смени Перейра и Ботев играеше с 11 български футболисти. Именно през неговата зона обаче бяха много активни играчите на Олександрия, които отбелязаха още три гола. Първо Стрецов удвои в 52-ата минута, като засече отблизо центриране отляво. Задерака с глава вкара за 3:0 в 66-ата минута, когато се възползва от подаване отляво, а също така и беше оставен сам от защитата на българите. Девет минути преди края красив гол от воле на Лучкевич направи загубата на Ботев тежка. Той също се възползва от поредното центрирана от лявата зона на украинската атака.
Младите играчи на Ботев пропуснаха да върнат един гол в края на срещата.
Следващата проверка на пловдивчани е срещу македонския Гьорче Петров на 21 януари.

Преди няколко дни Ботев победи в България с 6:0 Марица в първата си проверака за 2020 година.

БОТЕВ (Пд) - Олександрия (Украйна) 0:4
0:1 Устименко (27)
0:2 Стрецов (52)
0:3 Задерака (66)
0:4 Лучкевич (81)

БОТЕВ (ПД): 1. Янко Георгиев, 2. Джонатан Перейра, 6. Костадин Ничев, 5. Кристиян Димитров, 25. Лазар Марин, 17. Лъчезар Балтанов, 18. Радослав Терзиев, 14. Станислав Шопов, 8. Тодор Неделев,  7. Александър Тонев, 10. Антонио Вутов

Резерви:33. Георги Аргелашки, 29.Станислав Работов, 26. Атанас Симеонов, 23. Димитър Тонев, 11. Бисер Бонев, 77. Стефан Попов, 16. Петър Итов, 28. Филип Филипов

ОЛЕКСАНДРИЯ: Билик, Протасов, Мирошниченко, Устименко, Шендрик, Тешейра, Вантух, Милнюк, Мишенко, Гордиенко, Хрицюк

Ботев (Пловдив) - (Лагер в Алания 16 януари - 28 януари)