Спешъл Олимпикс България и Фондация “ПроСпорт” връчиха годишните си награди
Спешъл Олимпикс България и Фондация “ПроСпорт” връчиха годишните си награди за значим принос за разширяването на достъпа до спорт, за развитието на доброволчеството в спорта и за социалната мисия на спорта.
През тази година отличените бяха в 12 категории. Сред наградените бяха Министерството на младежта и спорта в категория "Държавна институция" за подкрепа на федерациите по олимпийските спортове да развиват чрез своите клубове спорта за хора с увреждания - баскетбол, тенис, хокей на трева и конен спорт, както и Българският футболен съюз - в категория "Спортна федерация" - за дългогодишна подкрепа за развитието на футбола за деца и младежи с интелектуални затруднения, провеждането на Европейска футболна седмица и организирането през 2024 година на 70 събития в 31 локации в страната с участието на над 1360 деца и младежи с и без интелектуални затруднения.
"Благодаря ви. Вашата работа е кауза. Щастлив съм, че Министерството на младежта и спорта има програми, които подпомагат Вашата работа, както и дейността на други неправителствени организации, за да може да се развива потенциалът на хората с увреждания", каза заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов, който беше сред официалните гости на церемонията. "Пожелавам Ви още повече постигнати успехи и се надявам и през следващата година да продължим да работим заедно в името на благородната кауза, за да може обществото, в което живеем, да стане по-добро и да дава равен старт на всеки, който иска да се развива в спорта, в бизнеса и във всяка една сфера на живота", добави още Младенов.
За цялостен принос беше отличен проф. Милен Замфиров, декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ "Св. Климент Охридски", който има над 250 научи публикации, от които 16 монографии, 150 статии и студии и 99 доклада в български и чуждестранни списания в областта на специалната педагогика. Пред 2024 година проф. Замфиров е носител и на наградата "Питагор" за утвърден учен в областта на социалните и хуманитарните науки.
Движението Спешъл Олимпикс е създадено през 1968 година и признато от Международния олимпийски комитет за благото на над 4,2 милиона хора с интелектуални затруднения. То осигурява занимания и състезания в 32 спорта в над 170 страни по света. В България Спешьл Олимпикс стартира своята програма през 1994 година и чества 30-годишен юбилей от съществуването си.
Награди "ПроСпорт" за 2024 година: категория "Цялостен принос": Проф. дпн Милен Замфиров - декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата на СУ "Св. Климент Охридски"
категория: "Доброволец": Георги Левичаров - треньор по адаптивно плуване и кинезитерапевт на деца с двигателни и интелектуални затруднения към СК "Равен старт 2000" (Габрово)
категория "Държавна институция": Министерството на младежта и спорта
категория: "Гражданска организация": "Фондация за социално включване "Творци на надежда"
категория "Спортен клуб": Сдружение "Спортен клуб СОП Спорт Самбо за развитие"
категория "Спортна федерация": Български футболен съюз
категория: "Община": Община Банско
категория "Треньор": Петър Михнев - треньор по тенис към Българската федерация по тенис, който подготви атлети за участие на Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин 2023 и за провеждането на първото Държавно първенство по тенис за хора с интелектуални затруднения през октомври 2024 година в София.
категория "Медии": Българска телеграфна агенция
категория: "Корпоративен партньор": ОТП Лизинг ООД
категория "Училище": "Начално училище "Иванчо Младенов" във Враца
категория: "Детска градина": ДГ "Арабела" във Видин