Филип Янев пред Sportal.bg: Валентина изстрада много за този невероятен успех
Треньорът на Валентина Георгиева - Филип Янев, бе гост в предаването “Интервюто на Sportal.bg”. Както е известно, гимнастичката ни се класира за финала на прескок на Олимпийските игри в Париж, като завърши на петото място в престижната надпревара. Георгиева беше единствената европейка на финала, в който Симон Байлс спечели златото, а Ребека Андраде остана със среброто.
Валентина Георгиева в "Интервюто на Sportal.bg": Радвам се, че пиша история
“За мен беше напълно достатъчно дори това, че тя се класира за Олимпиадата. През много мина, много изстрада, съответно и много труд положи за този невероятен успех. Самото ѝ присъствие на Олимпиадата за мен лично беше едно голямо постижение. Финалът и петото място са нещо уникално. След деня на откриването бяха квалификациите при мъжете, а на следващия ден съответно при жените. По-голямо напрежение беше самото чакане преди последните два потока. Самото състезание мина спокойно. Има състезания, при които и тя е по-нервна, но тук и на квалификациите, и на финала беше много спокойна. Още в тренировъчната зала я усетих, че ще бъде в добра кондиция и добър тонус. Знаех, че нещата ще се получат.
За Световните купи може би още не беше тотално готов. На първата СК все пак тя две години не беше участвала на големи форуми. Едно от тези състезания бе доста напрегнато. Като видяхме, че горе-долу нещата се получават с тези прескоци, оттам нататък предприехме стратегията да караме с тях с идеята на следващото или по-следващото, ако се получават новите прескоци, да ги включим и да ги пуснем. Гледахме като цяло според ситуацията. Не беше шампионка на повечето купи, но аз мисля, че да си на стълбичката е напълно достатъчно. Реално погледнато, тя на всичките състезания, на които е участвала тази година, е медалистка. Като включим и Олимпиадата - тя е финалистка на всички надпревари.
Блестяща Валентина Георгиева пета във финала на прескок, поредно злато за легендата Байлс
Просто я стиснаха съдийките. В първия поток те нямат база, съответно те я изграждат и пак беше добре, че тя скача на четвърта ротация в първия поток. Според мен имаше и по-зле изпълнени прескоци с по-висока оценка за изпълнение само заради това, че те бяха по-назад във времето в самото състезание. На финала вероятно пак се получи нещо подобно, защото тя скочи по-хубаво и двата прескока, а реално погледнато оценката ѝ е много малко по-ниска от тази на квалификацията. Съдиите са различни, трябва да бъдат безпристрастни и като се сменят те, вероятно и базата за оценяване се променя. И на първия прескок можеха да ѝ дадат по-висока оценка, на втория също.
От доста време домакинството в гимнастиката не е такъв фактор, какъвто е бил едно време - преди 30-ина години да кажем. Знаем всички за случая с Данчо Йовчев и гърка, но генерално правилникът доста се промени, особено след като го отвориха да не е по десетобалната система. Опитват се да го изчистят и да бъде максимално обективен. Не знам дали е разбираем за хората - мои приятели не могат да разберат как точно се формира оценката. То е и малко сложно за обяснение, но се поизчистиха нещата. Като изиграеш, няма как да не ти вдигнат сериозна оценка.
Валентина Георгиева: Очаквам да направя велики неща и да продължа историята, която започнах
Има едно спортсменство в гимнастиката. Атмосферата на финала беше дружелюбна. Ако ги няма Байлс и Андраде, ще се загубят едни от класните изпълнения, които в последните години публиката е свикнала да наблюдава. Те играят много сложна гимнастика, което пък ги прави много атрактивни. Не е просто да се хвърля на някакви трудни упражнения и ако стане, стане. Да не забравяме, че в крайна сметка и най-великите спортисти са хора и при тях се случват такива неща. При Байлс имаше ментални проблеми например”, заяви Янев.