Ограниченията в теглото изключват по-едрите от нас, оплакаха се част от жените в бобслея

Ограниченията в теглото в състезанията по бобслей са проблем за по-едрите жени, тъй като ги принуждават да свалят килограми, заяви канадската състезателка Синтия Апиа.

31-годишната Апиа, която е бивша лекоатлетка, състезаваща се в тласкането на гюле и хвърлянето на чук, смята, че настоящите правила представляват сериозен проблем, най-вече за женския спорт.

"Наистина смятам, че има голям проблем, когато се свали горната границата на теглото в спорт, който дължи популярността си на мощни жени, които по рождение са по-едри. Отворена е една кутия с червеи, почти като кутията на Пандора. А в последните години говорим толкова често за проблеми с външния вид, за хранителни заболявания и разстройства, които са толкова често срещани в женския спорт. Но ние трябва да се приспособим. За щастие малко от състезателките се отказаха, но има страшно много, които са на ръба да се откажат", обясни Апиа.

В двойките в бобслея общото тегло на състезателите с шейната както при мъжете, така и при жените трябва да е поне 170 килограма. Но максималното тегло при мъжете е 390 килограма, докато при жените е 330. Международната федерация по бобслей и скелетон прие тези промени в правилата през 2015 година.

"През последните години има все повече жени, които започват да се занимават с бобслей. Това е резултат от програмата за развитие на спорта на Международната федерация по бобслей и скелетон. През последните две години Международната федерация подкрепя активно и женския монобоб", заявиха от световната централа.

Според по-леките състезателки като австралийките Бреана Уокър и Киара Редингис обаче ограниченията за максимално тегло не са проблем.

"Ние сме по-дребни от повечето момичета, даже трябваше да качим килограми, така че за нас това не е проблем", каза забутвачката Редингис.

"Аз съм от по-дребните пилоти и за всички нас е проблем да поддържаме такава маса. За да можем да се състезаваме, трябва да ядем постоянно, а това е много трудно. Трудно е както да се свалят килограми, така и да се качват", обясни Уокър, която пилотира двойни боб на Австралия.

Американката Елана Мейерс Тейлър, четирикратна олимпийска медалистка в бобслея, изпрати писмо до Международната федерация по бобслей и скелетон с искане да бъдат облекчени правилата за жените.

"Аз бях една от най-тежките състезателки. Разбира се теглото не е всички, но определено смятам, че с тези правила изключваме част от жените. Трябва да има място и за по-едрите момичета, защото сега те няма как да участват", заяви Мейерс Тейлър.

"Познавам много забутвачки, които едва се вписват в горната граница за тегло. Тези правила изключват много жени, които са големи, здрави и мощни от спорта", заяви 25-годишната канадка Сара Вилани.

Друг проблем, който виждат част от жените в женския бобслей, е свързан с броя на участничките, които Международният олимпийски комитет допуска до Игрите.

При мъжете има 28 шейни в четворния боб и 30 в двойния, докато при жените местата са по 20 в двойния боб и в монобоба.

Според Мейерс Тейлър включването на женския монобоб в програмата на Олимпийски игри в Пекин е стъпка в правилната посока.

"Винаги сме искали да имаме право на същия брой участнички, какъвто има и при мъжете. Но това са ограничения, наложени от МОК. Смятам, че следващата ни цел трябва да е да накараме МОК увеличи броя на състезателките на олимпийски игри", завърши американката, която спечели сребърния медал в монобоба.

Още от Париж 2024

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти