Бьорндален и Домрачова се надяват, че са успели да предадат знанията си на китайските биатлонисти
Най-успешната двойка в историята на биатлона - норвежецът Оле Ейнар Бьорндален и неговата съпруга - белорускинята Дария Домрачова, се надява, че е успяла да предадат знанията и уменията си на състезателите от националния отбор на Китай и те ще могат да се покажат в най-добра светлина на започващите след седмица Олимпийски игри в Пекин.
48-годишният Бьорндален и 35-годишната Домрачова, които имат 10 олимпийски титли, 22 световни титли и 7 световни купи общо в кариерата си, спряха с биатлона през 2018 година, а година по-късно приеха неочаквано предизвикателство - да оглавят отбора на Китай и да го подготвят за Игрите в Пекин.
Решението на двойката беше прието със сериозна доза скептицизъм и дори негодувание в Западна Европа, но то вероятно бе оправдано от финансовите възможности, които Китай представя пред двете легенди на биатлона.
"Те скочиха в басейна с акулите. Сигурна съм, че в друг отбор биха могли да имат много по-голямо влияние с опита и знанията си", каза преди време бившата съперничка на Домрачова - германката Кати Вилхелм, която в момента работи като анализатор за телевизия АРД.
Според самата Домрачова обаче биатлонът е интересен точно по тази причина - никога не знаеш какво ще стане и всеки може да поднесе изненада, ако има ден.
"Биатлонът е непредвидим спорт. Нуждаеш се от много високо ниво на увереност, но и двамата вярваме, че е възможно да постигнем добри резултати", каза Домрачова.
"Нашата цел е да развием китайските спортисти възможно най-много. Ако всичко се развие благоприятно, ако успеем да се доближим до медалите, това би било невероятно", заяви Бьорндален, който ще участва на осма поредна Олимпиада под една или друга форма.
Подготовката на китайските биатлонисти премина не само през Китай, но и през Норвегия, както и през няколко курорта в Алпите. За момента обаче резултатите на учениците на Бьорндален и Домрачова са повече от скромни. При жените най-напред е 22-годишната Юанмън Чу, която е 60-а в генералното класиране за Световната купа, докато при мъжете Фанмин Чън е 64-ти.
Дори обаче Бьорндален да изведе отбора на Китай до неочаквани медали и въпреки всички успехи, които самият той постигна като състезател, това едва ли ще намали критиките към него в родината му Норвегия. Там Бьорндален често е критикуван, че работи за режим, който не зачита човешките права.
"Когато приемаш такъв важен пост в тоталитарна страна, трябва да носиш последствия за решенията си. Нашата задача е да покажем на света колко лоша е ситуацията с човешките права в Китай", каза пред вестник "Верденс Ганг" Джон Педер Егенес, който е шеф на норвежкия отдел на "Амнести Интернешънъл".
“Амнести Интернешънъл” настоява олимпийците да могат да говорят свободно за човешките права в Китай
"Фокусиран съм изцяло върху спортната страна на нещата и представянето на атлетите и не бих искал да навлизам в разговори за пропаганда", контрира Бьорндален.