-
Sportal.bg
-
Снукър
-
"Крусибъл" зове: Шеста световна титла за невероятния Рони О'Съливан
"Крусибъл" зове: Шеста световна титла за невероятния Рони О'Съливан
- 16 авг 2020 | 20:48
- 22075
Рони реализира набързо брейк от 96 и набързо приключи започнатото - освен всичко друго, той спечели 500 000 паунда и се издигна до втора позиция в световната ранглиста.
Така Гения от Чигуел прибавя още един екземпляр от най-ценния трофей в джентълменския спорт, както го направи през 2001, 2004, 2008, 2012 и 2013 година. Това е и рекордна 37-ма ранкинг титла за О'Съливан, който най-накрая изпревари легендата Стивън Хендри, макар великият шотландец все още да води по световни титли със седем триумфа в "театъра на мечтите". Рони се изравни по този показател с хегемона през 80-те години на миналия век и негов идол Стив Дейвис, както и с бившия му ментор Рей Риърдън, чиято доминация започна преди още световните първенства да бяха намерили своя храм - "Крусибъл".
Също така Ракетата вече има 20 титли от турнирите на "Тройната корона" в снукъра и увеличава аванса си на върха по този престижен показател - той има 6 световни титли, 7 от Шампионата на Обединеното кралство и 7 "Мастърс"-а. Хендри е втори с 18 успеха в "Тройната корона", а Стив Дейвис е на трето място с 15.
Рони е скоро ще навърши 45-годишна възраст и така става най-възрастният шампион от Рей Риърдън насам през 1978-ма. Пътят му към триумфа изобщо не бе лесен, като първо разгроми другия най-бърз играч в световния тур Тепчая Ун-Ну с 10:1, после спечели спектакъла на атакуващия снукър с Дин Дзюнхуей с 13:10, за да дойде напрегнатия сблъсък с трикратния световен шампион Марк Уилямс, където О'Съливан също намери начин да надделее с 13:10. Полуфиналът с Марк Селби ще се помни дълго и остава в историята, както и обратът от 14:16 до 17:16, включително с нетрадиционните опити за излизане от снукър, които сполучиха и го извадиха от неприятностите. Финалът с Уилсън няма да се запомни с нищо особено, освен че донесе бленуваната шеста титла и приближи Гения от Чигуел до единствения рекорд, който все още не притежава - по брой на световните титли.
Кайрън Уилсън заслужава единствено огромно уважение за тазгодишния си поход в "Крусибъл", макар да извади доста голям късмет със съперниците си. Антъни Хамилтън се отказа от участие и Воина преодоля първия кръг без игра, а впоследствие схемата го изправи срещу още двама квалификанти - Мартин Гулд и Антъни Макгил. Всеки би се подписал на сляпо срещу възможността да играе с трима квалификанти в Шефилд, дори да трябва междувременно да елиминира действащия световен шампион. Уилсън направи именно това на четвъртфиналите и срази Джъд Тръмп с 13:7, за да стане поредният инструмент в ръцете на "проклятието на "Крусибъл". Финалният фрейм срещу Макгил пък вероятно е най-драматичният и забележителен фрейм в историята на "театъра на мечтите" и това не е лековато твърдение, при положение че през 1985 година Денис Тейлър открадна световната титла от Стив Дейвис с печеливш удар по последната черна в последната 35-а партия.
След изумителния обрат срещу Селби изглеждаше сякаш няма никакъв начин Рони да пропусне да победи Уилсън, като точно така се получи. Първият ден предложи доста нисък стандарт на игра, а Ракетата въпреки това изгради солиден аванс. В следобедната неделна сесия Воина отново направи наивни пропуски и пропиля шансовете си да постави под напрежение фаворита, който с прекрасен контрол върху бялата топка не спираше да трупа фрейм след фрейм на сметката си. Така накрая бе нужна само още една партия за Рони по пътя към шеста титла и той си свърши работата, след което можеше да се отдаде на празнуване.
Разликата между първата и шестата титла на О'Съливан е 19 години - колкото е разликата между първата и последната титла на 15-кратния световен шампион Джо Дейвис (1927-1946), който е пионерът край зеленото сукно. В далеч по-модерна и по-конкурентна епоха на еволюирал снукър Рони поставя изключително труден за имитиране стандарт.