На днешната дата през 1917 година ръководството на Ботев (Пловдив) взима решение за утвърждаването на настоящата ни клубна емблема, дело на художника Мирослав Дечев.
До онзи момент ботевистите се обозначавали с буквата „Б“, оградена в кръг, но след одобрението на представената от Дечев рисунка, единодушно била приета новата клубна емблема.
Каква символика носила със себе си и какво послание оставили за нас предците ни, научаваме от документа от провелото се заседание на 15 септември 1917 година:
Протокол № 26
От 15 септември 1917
На заседание на Управителния съвет, в присъствието на всички членове, по въпроса за клубен символ се прие следното:
І. Досегашният символ, буква „Б“, оградена в кръг, се премахва и по предложение на художника Мирослав Дечев се одобри представената от него рисунка, представляваща:
Червен кръг, в който е разположен зелен правоъгълник, в който е вписано „Ботевъ“ (по по-раншно решение името на патрона ни остава само „Ботев“, Христо отпада). Над зеления правоъгълник е вписан щит с клубните цветове черно и жълто в диагонално райе от изток на запад.
ІІ. Символика:
Червено бяло и зелено са цветовете на трибагреника на Царство България, като в същото време означават и кръвта на героите, чистотата на душите и плодородието на България. Щитът с клубните цветове е символ на храбрите. Нескончаемият кръг – на вечността.
ІІІ. По предложение на Председателя под правоъгълника да се впише годината на основаване 1912.
*На снимката към статията можете да видите първия вариант на емблемата, предложена от Мирослав Дечев, която е изцяло в жълто-черно.
снимка: botevplovdiv.bg