Утре се решава бъдещето на ЦСКА-София в Европа

Утре се решава бъдещето на ЦСКА-София в Европа

Следващите два дни са изключително важни за бъдещето на ЦСКА-София. В тях Арбитражният съд в Лозана ще гледа двете дела на тима срещу УЕФА, след което ще вземе окончателно решение дали българският отбор ще може да играе в европейските клубни турнири през сезон 2018/19.

Едното дело е зараради недопускането на ЦСКА-София до участие в Лига Европа през сезон 2017/18, а другото е за действията преди жребия, когато "червените" първо не фигурираха в списъка с участниците, след което бяха включени, но УЕФА отново ги извади малко преди да бъдат изтеглени съперниците за първия предварителен кръг на ЛЕ. Българският клуб настоява и за обезщетение от УЕФА.

Евентуално решение се очаква в кратки срокове след двете заседания.

Основният довод на ръководството на ЦСКА-София е, че всъщност те са Литекс, но със сменено име, седалище и цветове на екипите, а тези ходове са продиктувани от „маркетингова стратегия”.

От БФС подкрепиха червените, обявявайки, че и за тях това е Литекс, но със сменено име, поради което им даде лиценз, макар че УЕФА им препоръча да не го правят.

Европейската централа, позовавайки се на техните правила, не прие този довод и третира ЦСКА-София като нов клуб. Именно поради тази причина не допусна тима до евротурнирите за срок от 3 години. Това не се води наказание, а е спазване на правилата на УЕФА и БФС, които гласят, че нов клуб трябва да стартира от най-ниското ниво на футбола и служебни прескачания на групи са забранени. За България това е „А” или „Б” Областна група.

Ето какво написа в своя защита ЦСКА-София до КАС:

2. В резултат на това, ЦСКА-София, който се намира в процес на рестартиране на маркетинга под нов бранд, ново име и нови цветове, ще претърпи непоправими сериозни вреди, което ще облагодетелства единствено и само конкурентите на ЦСКА-София в България. Решението на УЕФА да дисквалифицира от ЛЕ ЦСКА-София, които започват селекция и подготовка след броени седмици, е в нарушение на всички законови изисквания и не е правно обосновано. Ето защо ЦСКА-София настоява спешно за временно облекчение, което да предотврати тази сериозна несправедливост и клубът да може да се състезава в ЛЕ без прекъсване, докато настоящата процедура бъде ускорена и окончателно разрешена.

 

A. ПРЕДСТВЯНЕ НА КАНДИДАТА

4. ЦСКА-София е футболен клуб, състезавал се преди това под името „Литекс Ловеч”, заявил кандидатура  по същество да бъде лицензиран и да участва в ЛЕ. В клубът са  голяма част от предишните футболисти, същите мениджъри и е добре капитализиран, така че да може да изпълнява всякакви и всички свои законови задължения и отговорности. ЦСКА-София не трябва да се бърка с юридическото лице, което притежаваше футболния клуб, който се състезаваше преди под същото име и който влезе в процедура по администриране вследствие на несъстоятелност. ЦСКА-София е юридическо лице, РАЗЛИЧНО от това, което съществуваше в София под името ЦСКА, но което впоследствие обяви фалит и престана да съществува.

C. ПФК ЛИТЕКС ЛОВЕЧ АД и промяната на името му на ЦСКА-София

12. В края на сезон 2016/2017, за да не позволи на стария бранд ЦСКА София бавно да изчезне в долните дивизии, оплетен, в изглеждащи безкрайни административни процедури, г-н Ганчев  и неговите съдружници решиха да променят бранда на клуба „Литекс” като част от маркетингова стратегия, която да надгради историческата традиция и привързаността на феновете към стария ЦСКА София. И така, на 27 май 2016, „Литекс”  промениха своята собственост, като към г-н Ганчев се включиха и други инвеститори. Впоследствие собствениците включват г-н Ганчев (38%), Христо Стоичков (20%) и Юлиян Инджов (38%). Г-н Ганчев остава основен собственик на клуба.

17. По този начин БФС недвусмислено реши, че клубът „Литекс” може да промени своето име, централа, цветове и стадион с предложените нови такива без това да бъде в нарушение на правилото за трите години. Както клубът посочва в молбата си, не е налице абсолютно никакво припокриване между „Литекс” и стария ЦСКА и преименуваният клуб „Литекс” ще има рейтинга, който е имал преди промените. (A-4, Молба за лиценз на „Литекс”, точки 3-4). Съгласно решение на БФС от 30 юни 2016, клубът продължава съществуването си под името “ЦСКА-София” в съответствие с неговите маркетингови планове като част от новата Първа Професионална Лига. БФС е съответния орган, притежаващ юрисдикцията да решава този свързан с лицензирането въпрос, тъй като издаването на лиценза и прилагането на правилото за трите години е въпрос, оставен за решаване от футболните асоциации на съответните страни в рамките на техните основни лицензионни процедури.

20. На 26 август 2016 г. БФС комуникира с ФИФА относно използването от страна на клуба на неговия уебсайт историческите спортни резултати на стария клуб ЦСКА. БФС разясни на ФИФА, съгласно лицензионните решения на БФС, следното:

Целта на това продължаващо използване на стария уебсайт от новия футболен отбор „ПФК ЦСКА-София EAД” е обоснована от чисто маркетингови съображения. Както вероятно знаете, собствениците на новото юридическо лице „ПФК ЦСКА-София EAД” и следователно притежаващи футболния отбор „ПФК ЦСКА-София EAД”, са дългогодишни фенове на българския футбол и неговия исторически най-успешен клуб, познат под името “ПФК ЦСКА АД.”

Тези нови собственици желаят да създадат нов футболен отбор със силна прилика със „стария ПФК ЦСКА АД” и да продължат неговата спортна история и слава. В края на краищата, както знаете, „старият ПФК ЦСКА АД” бе най-успешния български футболен клуб, спечелил 31 титли, 20 национални купи и 4 национални суперкупи.

Именно поради тези причини, като един прост, допълнителен маркетингов инструмент, новият клуб ПФК ЦСКА-София EAД продължава да използва уебсайта на стария “ПФК ЦСКА AД”.

Продължаващото показване на този уебсайт на предишните спортни резултати и успехи на “ПФК ЦСКА AД” също е с маркетингова цел, а именно да се покаже, че новият клуб ПФК ЦСКА-София EAД се стреми да повтори и продължи спортните постижения на стария клуб, исторически познат под името “ПФК ЦСКА AД”.

Обаче, от правна и спортна гледна точка, това не променя нищо в следните основни факти:

(iv) Не съществува правна, оперативна или финансова връзка между футболните отбори и юридически лица “ПФК ЦСКА AД” и “ПФК ЦСКА-София EAД”.

(v) ПФК ЦСКА-София EAД не е правоприемник на ПФК ЦСКА AД, и то не е поемало активи и задължения на това предишно, отделно юридическо лице;

Пояснението на [тази точка] и позицията на БФС са изготвени също в сътрудничество с нашия клуб филиал “ПФК ЦСКА-София EAД”, което е видно от Приложение № 5.

(A-9, 26 август 2016 г. Писмо до ФИФА, т. 3-4)

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички